Rolniku strzeż się fałszywych doradców!

ARiMR prowadzi od 15 maja do 21 czerwca 2014 r. kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jest to bardzo atrakcyjny rodzaj wsparcia, bowiem jeden beneficjent może otrzymać 100 tys. złotych premii na rozpoczęcie samodzielnej działalności rolniczej.
 

 

\"\"

 

Ten zastrzyk gotówki pomógł już wielu młodym rolnikom, którzy dzięki otrzymanemu wsparciu kupili nowy sprzęt, wybudowali lub zmodernizowali budynki gospodarskie czy nabyli ziemię. Wszelkie informacje o tym jakie są zasady przyznawania wsparcia, w obecnie prowadzonym naborze wniosków, znajdują się na stronie internetowej Agencji www.arimr.gov.pl.

To z niej można też pobrać wniosek do wypełnienia,  jeśli się chce ubiegać o wsparcie z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", są tam też wzory załączników i instrukcje do przygotowania całej dokumentacji. Większość ubiegających się o przyznanie wsparcia sama wypełnia wnioski i przygotowuje inne niezbędne dokumenty, bo nie jest to trudne. Niektórzy młodzi rolnicy szukają jednak pomocy w ich wypełnianiu. 

Najczęściej korzystają z darmowych porad udzielanych przez np. Ośrodki Doradztwa Rolniczego czy Izby Rolnicze. Część rolników sięga po firmy doradcze i płaci za wypełnienie wniosków i składanie ich w ARiMR.

Zawsze przy ogłaszaniu naboru na wsparcie z jakiegoś programu z funduszy unijnych czy krajowych, takie prywatne firmy "ożywiają" się reklamowo i nie jest to nic dziwnego, bo dla nich jest to okazja do zarobku. Wiele z takich firm działa uczciwie, ale niestety zdarzają się też firmy, których celem jest tylko wyłudzenie pieniędzy od rolników starających się o uzyskanie z ARiMR wsparcia, a nie uczciwa i rzetelna im pomoc. Przykładem takiej nieuczciwości jest np. firma, która stworzyła stronę internetową podobną do oficjalnej strony ARiMR.

Czytaj także:
Rolniku spiesz się – od dziś płatności maleją!
ARiMR doceniona za innowacyjność w informatyce!
Komu bardziej sprzyja nowa perspektywa finansowa UE?!

Zamieściła na niej logo Agencji, a nawet godło Polski. Nie ulega więc wątpliwości, że autorzy portalu chcieli się w ten sposób uwiarygodnić i myląc rolników zachęcić ich do korzystania z jego wysokopłatnych usług. Strona zawiera przedziwną mieszaninę prawdziwych informacji o trwającym naborze przez ARiMR wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", jak i mnóstwo informacji nieprawdziwych.

Straszy np., iż środków na wsparcie nie starczy dla wszystkich chętnych i jednocześnie zamieszcza entuzjastyczne opinie internautów, którzy rzekomo dostali już premie w ramach trwającego naboru, bo skorzystali z pomocy reklamującej się firmy. To ma sugerować, że tylko ona może zapewnić przyznanie wsparcia. Opublikowane tam komentarze są tymczasem absolutnie niewiarygodne i nieprawdziwe jak zresztą cała ta strona internetowa.

Zawierają one przy tym całkowicie fałszywy "obraz" przebiegu przyjmowania wniosków, ich rozpatrywania i wypłacania przez Agencję wsparcia. Takie sformułowania komentujących jak np. "wniosek złożyłem umowa podpisana" są zwykłym wymysłem. Dopóki trwa w ARiMR nabór wniosków o przyznanie pomocy, dopóty niemożliwe jest podpisanie jakiejkolwiek umowy i wypłacenie młodemu rolnikowi premii.

Kluczowym elementem umożliwiającym, za pomocą portalu sięganie do "kieszeni" rolników, jest specjalna aplikacja, po wypełnieniu której można rzekomo przygotować i przekazać do ARiMR wniosek o przyznanie premii. Agencja kategorycznie oświadcza, że nie ma takiej możliwości i nie ma z tym portalem (tak jak i z innymi podobnymi do niego) nic wspólnego.

Prosi jednocześnie chcących skorzystać ze wsparcia udzielanego przez Agencję, o zwracanie uwagi, na jaką stronę internetową trafili, szukając informacji o oferowanej pomocy i zasadach jej udzielania. ARiMR przypomina, że  jedyną oficjalną jej stroną internetową, z której można uzyskać informacje o udzielanej pomocy, o toczących się naborach, czy o tym – komu wsparcie zostało przyznane – jest strona internetowa mająca adres:  www.arimr.gov.pl.

Korzystanie z pomocy innych portali internetowych czy osób podszywających się pod Agencję (takich jak w opisywanym powyżej przypadku) może dużo kosztować, a oferowana pomoc może okazać się tylko fikcją. ARiMR przestrzega więc przed ryzykownym sięganiem po nieautoryzowaną pomoc w wypełnianiu wniosków o wsparcie i jest zmuszona też poinformować, że każdy kto tak robi czyni to na własną odpowiedzialność, bo Agencja nie może odpowiadać za skutki takich decyzji.

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here