Rosja wprowadzi embargo na żywność z Ukrainy

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew poinformował, że Rosja wprowadzi od 1 stycznia 2016 r. zakaz importu żywności z Ukrainy.

 

\"rolnictwo,
 

– Jako powód podano przyłączenie się Kijowa do sankcji gospodarczych i finansowych wobec Rosji. Zdaniem Ulukjewa, Rosja musi chronić swój rynek przed niekontrolowanym napływem towarów przez obszar celny Ukrainy, towarów przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej – poinformowała FAMMU/FAPA.

W sierpniu br. premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, informował, że do grona państw objętych rosyjskim embargiem spożywczym dodano pięć państw. Ukraina była wśród nich, ale decyzję skierowaną wobec niej wtedy odroczono.

Czytaj także:
Kolejne uderzenie Rosji. Tym razem w szprotki

Rosyjskie "niet"
1 sierpnia Rosja wprowadziła czasowe ograniczenie wwozu owoców i warzyw z Polski. Tydzień później premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że rosyjski zakaz importu żywności obejmie Unię Europejską, USA, Australię, Kanadę oraz Norwegię i będzie trwał rok. Rosja przestała sprowadzać owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko i nabiał z tych rynków. Sankcjami nie zostały objęte dostawy żywności z Japonii i Ukrainy, która jest największym eksporterem żywności do Rosji.

Kolejne embargo zostało wprowadzone 6 października. Tym razem na reeksport polskiej produkcji roślinnej.

Pod koniec czerwca Miedwiediew  podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu embarga do 5 sierpnia 2016.

Z kolei od 6 sierpnia 2015 roku żywność objęta rosyjskim embargiem, zatrzymana na granicy, na mocy dekretu prezydenta Władimira Putina, jest niszczona.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/m01229

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here