Ceny trzody chlewnej kształtują się na niskich poziomach, głównie w wyniku większej produkcji w UE.
Mimo sezonowej presji, ceny trzody chlewnej utrzymują niski poziom. Z danych GUS wynika, że przeciętna cena skupu w czerwcu była o niższa o 17,4 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
– Biorąc pod uwagę tygodniowe zmiany cen prezentowane przez resort rolnictwa, a także obniżki cen w Niemczech w drugiej połowie lipca 2018, cena skupu żywca w lipcu może tylko nieznacznie wzrosnąć w porównaniu do czerwca – przewidują eksperci PKO BP w najnowszym raporcie AgroNawigator.
Ceny trzody chlewnej spadają powoli
Widać jednak powolne osłabianie dynamiki spadków cen. Podaż wieprzowiny w UE jest wysoka.
Eksperci bankowi wyjaśniają, że przy stabilnym eksporcie nadwyżki wieprzowiny lokowane są na rynku wewnętrznym.
– Szczególnie dynamicznie wzrasta produkcja w Hiszpanii. Tam w okresie styczeń – kwiecień 2018 uboje świń zwiększyły się o blisko 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego (+158 tys. t) wobec 5,9 proc. średnio w UE-28 – czytamy w raporcie.
Ceny trzody chlewnej będą jeszcze niższe
Szybko wzrasta również produkcja w Polsce (+69 tys. t). Jest to odzwierciedleniem notowanych w grudniu 2017 i marcu 2018 wzrostów pogłowia świń w naszym kraju.
– Niskie ceny mogą spowodować jednak powolne zmniejszanie dynamiki wzrostów produkcji wieprzowiny. To może doprowadzić do osłabiania spadków jej cen w kolejnych miesiącach – przewidują bankowi analitycy.
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com