Rośnie eksport przetworów mleczarskich

W pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł eksport przetworów mleczarskich z Unii Europejskiej na rynki zewnętrzne. Eksport masła zwiększył się o 25 proc., a serów o 14 proc. Nieznacznie zmniejszył się natomiast wywóz proszków mlecznych.

 

\"rolnictwo,

 

– W pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. wzrosła przede wszystkim unijna produkcja mleka w proszku, masła oraz serów. Przy stabilnym popycie na rynku UE, nadwyżki produktów mleczarskich zostały przeznaczone na eksport lub trafiły do magazynów, co odzwierciedla rozwój eksportu i rosnący poziom zapasów interwencyjnych – informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

Według danych KE, sprzedaż serów zwiększyła się o 14 proc. do 185 tys. t, jednak była niższa o 1,4 proc. od notowanego w pierwszym kwartale 2014 r., czyli okresu, kiedy jeszcze nie obowiązywało embargo na sprzedaż produktów do Rosji.

– Należy zwrócić uwagę, że najwięcej dodatkowych serów udało się wyeksportować krajom wyspiarskim. Ich sprzedaż z Irlandii wzrosła o 3,7 tys. t do 9,1 tys. t, a z Wielkiej Brytanii o 2,7 tys. t do 8,5 tys. t. Zakupy serów z UE zwiększyli wszyscy dotychczasowi najwięksi jego odbiorcy, a najbardziej dynamiczny wzrost odnotowano w przypadku Arabii Saudyjskiej, która z UE zakupiła o 50 proc. więcej serów niż w I kw. 2015 r., tj. o 11,6 tys. t. – czytamy w raporcie BGŻ BNP Paribas.

Sprzedaż masła poza granice Wspólnoty zwiększyła się w I kw. 2016 r. o 25 proc. do 41,4 tys. t. Dwaj najwięksi w 2015 r. odbiorcy unijnego masła – USA i Arabia Saudyjska, zwiększyły zakupy w I kw. br. odpowiednio o 26 i 22 proc.

Czytaj także:
Kary za za przekroczenie kwot będą umorzone

Z kolei ceny odtłuszczonego mleka w proszku utrzymują się na poziomie niższym od cen interwencyjnych, co nie zachęca do rozwoju eksportu. W I kw. 2016 r. wolumen eksportu OMP był o 1 proc. niższy od obserwowanego w ub.r. i osiągnął poziom 178,7 tys. t. Największy odbiorca OMP – Algieria zmniejszyła zakupy OMP o 16 proc. do 21,8 mln t. Sprzedaż unijnego OMP do Egiptu spadła o 23 proc. do 14,6 tys. t. Znacząco natomiast, bo o 71 proc., tj. o 6,9 tys. t wzrosły zakupy OMP przez Chiny. Więcej OMP zakupiły też m.in. Indonezja (o 20 proc.), Filipiny (o 36 proc.) oraz Arabia Saudyjska (o 71 proc.).

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/jon parkins

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here