Rośnie skup mleka w Unii

Sytuacja na rynku mleka jest nadal trudna. Ceny tego surowca zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej są niskie. Aby negatywne tendencje na rynku zostały odwrócone niezbędny jest silny wzrost popytu eksportowego, przede wszystkim ze strony Chin i krajów Afryki Północnej (w tym w szczególności Algierii) lub ograniczenie podaży mleka na rynku unijnym.

 

\"\"

 

Z danych GUS wynika, że w lutym 2016 r., przeciętna cena skupu mleka w Polsce wyniosła 109,54 zł/hl i była o 2 proc. niższa od notowanej w poprzednim miesiącu, a w porównaniu z lutym 2015 r. obniżyła się o 9,3 proc. Ale, jak zauważają analitycy banku BGŻ BNP Paribas,  mimo niższych cen, skup mleka rośnie.

Z raportu MMO wynika, że w styczniu br., w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, skup mleka w UE-28 zwiększył się˛ o 5,6 proc. do 12,8 mln t. Oznacza to, że do przerobu trafiło dodatkowo 677 tys. t surowca.

Czytaj także:
Rośnie produkcja mleka w Unii. Kryzys się pogłębi?

Eksperci banku BGŻ BNP Paribas informują, że dostawy mleka w styczniu wzrosły głównie w Irlandii (o 19,5 proc.), Belgii (o 17,2 proc.), Holandii (o 15,5 proc.) i Czechach (o 13,8 proc.). W Polsce dynamika ta wyniosła 7,9 proc. W Niemczech skup mleka w styczniu br. zwiększył się˛ o 5,6 proc., w Wielkiej Brytanii o 2,8 proc., a we Francji o 1,6 proc.

Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym w Polsce do podmiotów skupujących dostarczono 854,5 mln litrów, czyli. o 12,9 proc. więcej w porównaniu z lutym 2015 roku.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here