Rosyjskie embargo na jabłka nam nie zagraża!

Nie ma zagrożenia rosyjskim embargiem na polskie jabłka – uważa Minister Rolnictwa Marek Sawicki.
Tymczasem od początku roku rosyjskie służby zablokowały dostawy polskiej wieprzowiny i produktów mleczarskich, a także nie wpuściły na rynek ponad 3,5 tysiąca ton polskich jabłek twierdząc, że nie spełniają one warunków fitosanitarnych.

Marek Sawicki podczas konferencji prasowej zapewnił, że do resortu nie docierają sygnały o zamiarze wprowadzenia przez Moskwę embarga na polskie jabłka. Stwierdził jednak, że zawsze może zdarzyć się sytuacja, kiedy przesyłka będzie źle opisana lub nie będzie spełniała norm. W takim przypadku do akcji wkraczają odpowiednie służby i procedury, które wykrywają i eliminują z rynku takie nieprawidłowości.

 

\"\"

 

Minister Sawicki przyznał, że Rosjanie czasem straszą embargiem po odkryciu nieprawidłowości u dostawców, a nie z powodu jakości polskich owoców. Tłumaczył, że przy kilkudziesięciu tysiącach przesyłek zawsze muszą trafić się jakieś "uchybienia", najczęściej "natury administracyjnej", dotyczące błędów w świadectwach. Rzadziej jest to niedopilnowanie jakości.
 

Czytaj także:
Polska liderem w eksporcie mrożonych malin!
Warzywa i owoce kluczem do dobrego zdrowia!
Eksport polskich jabłek zmienia kierunek!

Również prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Mirosław Maliszewski zapewnia, że o rosyjskim embargu na polskie jabłka nie ma mowy. Przyznał, że Rosja rzeczywiście czasami straszy takimi karami, ale, w jego opinii, są to działania polityczne. Maliszewski dodał, że w Polsce minął już sezon na sprzedaż jabłek i ewentualne embargo mogłoby stanowić problem w nowym sezonie.

Mirosław Maliszewski jest przekonany, że Rosjanie nie wprowadzą embarga na polskie owoce, ponieważ są zbyt zadowoleni z ich jakości. W jego opinii, ewentualne skargi dotyczą znikomego procenta towarów wysyłanych na wschód.

Polska rocznie eksportuje do Rosji, w zależności od urodzaju, nawet do miliona ton jabłek – to 30 proc. produkcji tych owoców.

Źródło: Związek sadowników Rzeczpospolitej Polskiej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here