Rozpoczęły się wykopki, rusza kampania ziemniaczana

Rusza kampania ziemniaczana. W wielu regionach Polski rozpoczęły się wykopki. Skup i przerób ziemniaków uruchomiło już Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES SA.

kampania ziemniaczana, ceny ziemniaków, ziemniaki, PEPEES, wykopki

– Rozpoczynamy Kampanię Ziemniaczaną. To będzie pracowity okres dla nas oraz dla plantatorów i rolników, którzy jak co roku mogą liczyć na wsparcie z naszej strony – podkreśla Tomasz Rogala, członek zarządu PEPEES SA.

Susza dopiekła ziemniakom

W tym roku plantatorom ziemniaka dała się we znaki susza. Obawiają się oni, że plony mogą być znacznie niższe niż rok temu. Obawy te potwierdzają także analitycy rynkowi.

– Obecna sytuacja będzie stanowić duże wyzwanie dla europejskiego przemysłu ziemniaczanego, który będzie mieć duże problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości wysokiej jakości surowca do przetwórstwa. Również będzie ograniczona podaż i wysokie ceny ziemniaków konsumpcyjnych, co może spowodować spadek ich spożycia – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej.

Ale w gospodarstwach, gdzie PEPEES prowadzi własne uprawy ziemniaków skrobiowych, sytuacja nie wygląda tak źle.

– Mimo suszy, która dotknęła nasz kraj, to rozproszenie  geograficzne upraw sprawia, że mamy surowiec do produkcji. Uprawy na własnych plantacjach ziemniaków skrobiowych powodują, że bez żadnego opóźnienia ruszamy z Kampanią Ziemniaczaną we wszystkich fabrykach Grupy Pepees S.A – mówi o plonach Wanda Gwara, Dyrektor Pionu Kontraktacji.

Kampania ziemniaczana 24h na dobę

Kampania ziemniaczana potrwa parę miesięcy. W tym czasie ziemniaki przyjmowane są o każdej porze dnia i nocy, by przywożący je nie musieli oczekiwać w kolejkach.

– Zachęcamy do współpracy wszystkich plantatorów i rolników – mówi Wojciech Faszczewski, Prezes Spółki PEPEES.

Skup ziemniaków potrwa kilka miesięcy

W tym roku Grupa PEPEES będzie skupować ziemniaki do grudnia 2018 roku. Przeznaczy je na skrobię ziemniaczaną, glukozę krystaliczną i maltodekstrynę, syropy glukozowe, grysik, płatki i białko ziemniaczane. W ubiegłym roku spółka pozyskała 230 tys. ton ziemniaków.

Zakłady przetwórstwa ziemniaka Grupy PEPEES znajdują się w Łomży, Bronisławiu oraz Lublinie.

oprac. Kamila Szałaj, fot. PEPEES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here