Rynek paliw: nie widać końca zwyżkowej tendencji

Detaliczne ceny paliw systematycznie pną się w górę, ale cały czas średnie ogólnopolskie dla 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego nie przekroczyły poziomu 6 złotych za litr. To jednak kwestia czasu, kiedy ceny na pylonach większości stacji w Polsce będą zaczynać się od szóstki, a jako pierwszy tę barierę pokona olej napędowy.

Rynek paliw: nie widać końca zwyżkowej tendencji
Z tygodnia na tydzień ceny paliw na stacjach poprawiają historyczne rekordy i na razie nie widać końca tej zwyżkowej tendencji. Podwyżki są szczególnie bolesne, kiedy porównany dzisiejsze ceny z tymi z początku listopada 2020 roku, bo na przestrzeni 12 miesięcy koszty tankowania benzyny i oleju napędowego wzrosły o blisko 40 proc.

Podwyżki w rafineriach wyhamowały

W mijającym tygodniu notowania oleju napędowego w oficjalnych cennikach krajowych producentów pierwszy raz w historii przekroczyły poziom 5000 zł/metr sześcienny. Przed weekendem doszło jednak do spadkowej korekty i dzisiaj 1000 litrów diesla w rafineriach jest średnio wyceniane na 4986,80 zł. To 44,60 zł powyżej poziomu z ubiegłego piątku. Benzyna 95-oktanowa na przestrzeni tygodnia podrożała o 51,80 zł i aktualnie kosztuje w hurcie 4848,20 zł/metr sześcienny.

To jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach

W ostatnim tygodniu października benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 3 grosze i jej średnia ogólnopolska cena wynosi 5,94 zł/l. Olej napędowy po 4-groszowej podwyżce kosztuje 5,97 zł/l. Więcej płacimy też za autogaz – cena LPG poszła w górę o 3 grosze do poziomu 3,19 zł/l. Na pocieszenie kierowcom pozostaje jedynie fakt, że w detalu paliwa nie drożeją tak szybko, jak wynikałoby to ze zmian na rynku hurtowym, bo właściciele stacji niemal do zera obcięli swoje marże. Taka sytuacja w dłuższym czasie jest jednak nie do utrzymania i jeśli na rynku naftowym nie zobaczymy głębszej przeceny, to wzrost cen na stacjach w Polsce może jeszcze nabrać rozpędu.

Początek listopada na rynku paliw nie przyniesie zaskoczenia i spodziewamy się dalszych podwyżek na stacjach. Prognoza e-petrol.pl zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,94-6,10 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,99-6,12 zł/l oraz 3,15-3,22 zł/l dla autogazu.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics