Rząd za nowelizacją ustawy o rynku mleka

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mleka – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Nowe przepisy umożliwią grupom producentów mleka negocjowanie z mleczarnią ceny za ten surowiec.

Projekt ten wdraża unijne przepisy związane z tzw. pakietem mlecznym.

 

\"Rząd

 

 

Chodzi o rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z marca 2012 r. w sprawie zawierania umów w sektorze mlecznym. Dokument ten powstał w związku z zapowiedzią odejścia od kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej od 2015 r.

Nowe przepisy mają ułatwić organizacjom producentów mleka negocjowanie – w imieniu należących do nich rolników – umów na dostawy mleka do m.in. zakładów mleczarskich. W praktyce oznacza to wzmocnienie pozycji negocjacyjnej rolników, co ma im pozwolić na uzyskanie bardziej opłacalnych cen za dostarczany surowiec.

Czytaj także:
Globalna produkcja mleka wzrasta

Przetwory mleczarskie coraz tańsze
Rok 2012 tragiczny dla jogurtów, kefirów i napojów mlecznych

W ocenie resortu rolnictwa tworzeniem takich grup powinni być zainteresowani rolnicy, którzy nie są zrzeszeni w spółdzielniach mleczarskich.

W projekcie nowelizacji określono też szczegółowe przepisy dotyczące trybu ubiegania się o uznanie organizacji producentów i ich zrzeszeń. Określono m.in. minimalną liczbę członków takich organizacji, a także minimalną wielkość zbywanego mleka.

Natomiast Agencję Rynku Rolnego upoważniono do uznawania organizacji producentów mleka oraz kontroli ich funkcjonowania.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here