Są już pierwsze jabłka i śliwki. Ich ceny biją rekordy

W sprzedaży pojawiły się już pierwsze jabłka z tegorocznych zbiorów – odmiany Papierówki, Early Geneva (Czerwone Papierówki) i Piros. W ofercie hurtowej sprzedawane są w cenie od 2,5 do 3 złotych za kilogram. To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu.

\"rolnik,


Na rynku hurtowym w Broniszach nie brakuje brzoskwiń, moreli i malin. Niewiele jest natomiast wiśni i śliwek, za to ich ceny są wysokie – poinformowała rzeczniczka Bronisz Małgorzata Skoczewska.

W porównaniu z minionym rokiem ceny śliwek wielkoowocowych są prawie dwukrotnie wyższe.  Cacańska Rana  i Katinka w cenie hurtowej kosztują od 5 do 7 zł (skrzynki 20 kg) . Odmiany o średniej wielkości owoców: Opal i Herman od 3 do 4 zł, co w porównaniu z minionym rokiem jest 150 proc. drożej.

– Jak wiemy przyczyną takich cen jest mała podaż owoców wskutek przemarznięcia kwiatów i mała ilość owadów zapylających w czasie kwitnienia sadów – wyjaśnia Skoczewska.

Wsparciem dla smakoszy śliwek jest sprowadzana z Węgier i Serbii Lepotika w cenie od 3,5 do 4 zł za kilogram, w ofercie hurtowej.

Są polskie brzoskwinie, ale dostawy niewielkie, a ceny o połowę wyższe w porównaniu z minionym rokiem. Owoce sprzedawane na Rynku Hurtowym Bronisze są w cenie od 3 do 5 zł za kg, a te sprowadzane z Hiszpanii są tańsze. Maksymalna cena w ofercie hurtowej nie przekracza 3,7 zł za kg.

Spore są dostawy malin, które są  o 25 proc. tańsze w porównaniu z 2016 rokiem. Ceny na Rynku w  Broniszach waha się od 7 do 13 zł za kilogram.

Ceny truskawek utrzymują się na stałym poziomie, a porównując do cen sprzed roku są na podobnym poziomie. W zależności od odmiany i wielkości owoców ceny wahają się od 5 do 11 zł za kilogram.

Ceny wiśni  „doganiają” truskawki – od 5,75 do 9 zł za kilogram, bo dostawy tych owoców są małe. W porównaniu do minionego roku ceny są aż o 200 proc. wyższe.

Możemy liczyć na bezproblemowe zakupy porzeczek. Zainteresowaniem sklepów cieszą się porzeczki czarne w cenie od 2,5 zł za kilogram. Sporo jest także porzeczek czerwonych i białych w cenie 6-7 zł za kg. Z każdym rokiem przybywa plantacji borówek amerykańskich i wzrasta podaż owoców, co przekłada się na obniżanie się cen. Teraz owoce borówki amerykańskiej sprzedawane są w cenie 12-16 zł za kg.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here