Sąsiedzi donoszą na rolników, którzy wywożą gnojowicę na pole

Mieszkańcy wsi coraz częściej donoszą na rolników, którzy nie przestrzegają ustawowych terminów wywożenia na pole nawozów naturalnych.

Sąsiedzi donoszą na rolników, którzy wywożą gnojowicę na pole
Sąsiedzi donoszą na rolników, którzy wywożą gnojowicę na pole fot. pixabay

Policja interweniuje i daje mandaty

Na portalu lowicz24.eu rzecznik łowickiej policji potwierdza, że jest coraz więcej interwencji w tej sprawie. „Zdarzają się ostatnio takie interwencje i każdorazowo reagujemy. – Ostatnią tego typu zgłoszoną interwencję policjanci podejmowali 2 lutego, około godziny 16-tej na terenie gminy Zduny.  Sytuacja miała miejsce również w gminie Kocierzew, gdzie – otrzymaliśmy informację, że  wywożone są nieczystości,  ale kiedy policjanci udali się na miejsce nikogo już nie zastali – dodaje.

Terminy stosowania nawozów

Nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej, (obornik, pomiot ptasi, gnojówka, gnojowica) można stosować w terminach określonych w rozporządzeniu  Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 r., czyli tak w tabeli poniżej.

Terminy stosowania nawozów
Terminy stosowania nawozów

Wiosną do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się stosować gnojowicę i gnojówkę

Przypominamy, że najlepszym terminem aplikacji nawozów naturalnych jest jesień. Wówczas – do wiosny – obornik, oczywiście pod warunkiem sprzyjających warunków wilgotnościowych, dobrze się rozłoży w glebie. W okresie wiosennym można stosować obornik oraz pomiot ptasi ale w mniejszych dawkach, w postaci dobrze przefermentowanej, gdyż nie rozłożony może utrudniać kiełkowanie roślin. Pełną dawkę naturalnych nawozów stałych najlepiej jest zastosować jesienią, pod orkę zimową. W terminie wiosennym do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się stosować gnojowicę i gnojówkę.

Rolnikowi grozi mandat i wstrzymanie dopłat bezpośrednich

Należy przestrzegać ww. terminów, gdyż za wywiezienie obornika na pole poza sezonem nawożenia rolnikowi grozi 500 zł grzywny, a także wstrzymanie dopłat bezpośrednich.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE