Mieszkańcy wsi coraz częściej donoszą na rolników, którzy nie przestrzegają ustawowych terminów wywożenia na pole nawozów naturalnych.

Policja interweniuje i daje mandaty
Na portalu lowicz24.eu rzecznik łowickiej policji potwierdza, że jest coraz więcej interwencji w tej sprawie. “Zdarzają się ostatnio takie interwencje i każdorazowo reagujemy. – Ostatnią tego typu zgłoszoną interwencję policjanci podejmowali 2 lutego, około godziny 16-tej na terenie gminy Zduny. Sytuacja miała miejsce również w gminie Kocierzew, gdzie – otrzymaliśmy informację, że wywożone są nieczystości, ale kiedy policjanci udali się na miejsce nikogo już nie zastali – dodaje.
Terminy stosowania nawozów
Nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej, (obornik, pomiot ptasi, gnojówka, gnojowica) można stosować w terminach określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 r., czyli tak w tabeli poniżej.

Wiosną do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się stosować gnojowicę i gnojówkę
Przypominamy, że najlepszym terminem aplikacji nawozów naturalnych jest jesień. Wówczas – do wiosny – obornik, oczywiście pod warunkiem sprzyjających warunków wilgotnościowych, dobrze się rozłoży w glebie. W okresie wiosennym można stosować obornik oraz pomiot ptasi ale w mniejszych dawkach, w postaci dobrze przefermentowanej, gdyż nie rozłożony może utrudniać kiełkowanie roślin. Pełną dawkę naturalnych nawozów stałych najlepiej jest zastosować jesienią, pod orkę zimową. W terminie wiosennym do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się stosować gnojowicę i gnojówkę.
Rolnikowi grozi mandat i wstrzymanie dopłat bezpośrednich
Należy przestrzegać ww. terminów, gdyż za wywiezienie obornika na pole poza sezonem nawożenia rolnikowi grozi 500 zł grzywny, a także wstrzymanie dopłat bezpośrednich.
AM/Redakcja AgroNews