Sawicki: polski eksport warzyw i owoców to 2 mld euro rocznie

Wartość polskiego eksportu warzyw i owoców wynosi prawie 2 mld euro rocznie – poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

W ubiegłym roku wartość całego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła ponad 13 mld euro, a to oznacza, że 1/7 eksportu stanowiły owoce i warzywa – wyliczał Sawicki.

Minister przypomniał, że polskie ogrodnictwo należy do czołowych w Europie. Przodujemy przede wszystkim pod względem produkcji pieczarek.

225 tysięcy ton w produkcji pieczarek daje nam pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Natomiast, jeżeli chodzi o owoce to nasza produkcja plasuje się na miejscu czwartym, a warzywa dają nam wśród unijnych producentów miejsce szóste – poinformował minister.

Sawicki podkreślił, że dla polskich warzyw i owoców otwarte są praktycznie wszystkie światowe rynki, co daje gwarancję dobrze zainwestowanych środków w ramach tej branży.

O tym, że polskie owoce i warzywa są zdrowe i bezpieczne świadczy duże zainteresowanie importerów z wielu państw Europy i świata. To właśnie duża liczba importerów potwierdza jakość naszych produktów rolno-spożywczych – powiedział szef resortu rolnictwa.

I dodał, że jest to dobry sygnał dla rolników, że w ten sektor warto inwestować i wytwarzać produkty.
W Polsce produkcją warzyw i owoców zajmuje się około 160 tys. wysokotowarowych gospodarstw.

Obecny na konferencji szef Instytutu Ogrodnictwa prof. Franciszek Adamicki poinformował, że w Instytucie wyhodowano ponad 200 odmian owoców, warzyw i roślin ozdobnych.

\"\"

Profesor zaprezentował także wyniki pracy Instytutu. Na uwagę zasługują osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia do produkcji nowatorskiego opryskiwacza tunelowego, nawigowanego opryskiwacza do środowiskowo bezpiecznej ochrony sadów oraz serii kombajnów do zbioru owoców miękkich, w tym pierwszego na świecie kombajnu do zbioru wiśni i śliwek, pracującego w ruchu ciągłym.

Warto podkreślić również to, że Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności, jako jedno z trzech laboratoriów w Polsce posiada akredytację na wydawanie certyfikatów owoców i warzyw eksportowanych na rynek Federacji Rosji.

Instytut powstał 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. prof. Sz. A. Pieniążka oraz Instytutu Warzywnictwa im. prof. Emila Chroboczka.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here