Sawicki: Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną pozostawieni sami sobie

– Rada Ministrów zapoznała się z aktualna sytuacją związaną z suszą w rolnictwie. Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną pozostawieni sami sobie – powiedział po obradach rządu minister rolnictwa Marek Sawicki.
 

\"rolnictwo,

 

– Według informacji uzyskanych z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa suszą objętych jest 13 województw i na tych terenach są podstawy do powoływania komisji szacujących straty. Czekamy na efekty ich prac, aby uruchomić rządowy program pomocy– poinformował minister Sawicki. Z pierwszy informacji wynika, że suszą objętych jest obecnie około 350 tysięcy hektarów, a szacowanie strat powinno się zakończyć za 2-3 tygodnie.

Z powodu braku opadów ucierpniały najbardziej uprawy zbóż, roślin strączkowych, rzepaku i krzewów owocowych. Rolnicy po oszacowaniu strat mogą korzystać z różnych form pomocy, takich jak m.in.: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj także:

KRIR: są problemy z szacowaniem strat powstałych w wyniku suszy
Mazowsze: Susza zagraża ponad połowie gmin. Rosną straty w uprawach

Sytuacji na polach nie poprawiają panujące obecnie w Polsce upały. Już teraz wiadomo, że tegoroczne plony będą poważnie obniżone. Z tego też powodu rolnicy będą mieć problem z zakupem pasz. A w konsekwencji można się spodziewać niższej produkcji mleka.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here