Sawicki: Rolnicy stracą 3 mld zł przez mrozy

Zdaniem ministra rolnictwa straty w uprawach ozimych z powodu wymarznięcia mogą przekroczyć 3 mld zł.

Jak informuje TVP Info, "według niego wymrożenia nie będą miały większego wpływu na ceny rynkowe i koszty zakupu żywności.

– W mojej ocenie straty przekroczą 3 mld złotych i tak naprawdę poza mniej więcej kwotą 800 mln zł, jaką wypłacą firmy odszkodowawcze, cała reszta to są straty po stronie rolników. Ale taki jest nasz zawód. Pracujemy, produkujemy pod gołym niebem i to ryzyko jako rolnicy ciągle ponosimy – powiedział dziennikarzom w Łodzi Marek Sawicki.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, wymrożenia nie będą miały większego wpływu na ceny rynkowe i koszty zakupu żywności przez konsumentów. – Natomiast w przypadku konkretnych gospodarstw, tam gdzie były wymrożenia, jest to ewidentna duża strata – ocenił.

Państwo pomoże odrobić straty
Minister przypomniał, że rząd zastosował pewien mechanizm rekompensaty strat poniesionych przez rolników. Poszkodowani rolnicy będą mogli uzyskać m.in. pomoc na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł na hektar.

Inną formą wsparcia dla rolników są dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych oraz poręczenia lub gwarancje spłaty tych kredytów. Kredyty są oprocentowane w wysokości 0,1 proc. w skali roku, jeżeli ubezpieczona była co najmniej połowa powierzchni upraw, albo na 3,85 proc. w razie braku ubezpieczenia lub mniejszej objętej nim powierzchni.

– Niebawem będziemy otwierali nabór w działaniu „odtwarzanie produkcji po skutkach katastrof klimatycznych” i w tamtym działaniu rolnicy także będą mieli prawo i możliwości ubiegania się o te środki – mówił Sawicki. Według niego pomoc państwa dla rolników można szacować łącznie na ponad 400 mln zł. Sawicki podkreślił, że w obecnym systemie funkcjonowania rolnictwa i przy tak dużych anomaliach klimatycznych, „państwo nie jest w stanie być pełnym gwarantem”. Zachęcał też rolników, żeby bardziej korzystali z systemu ubezpieczeń upraw, bowiem szacuje się, że tylko 25 proc. producentów rolnych ubezpiecza swoje uprawy.

Odnosząc się do apelu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, która chce zwiększenia stawki dopłaty na 1 ha powierzchni upraw przeznaczonych do zaorania i ponownego obsiewu do kwoty minimum 200 zł na ha, minister zaznaczył, że „możliwości budżetowe są takie, jakie są”. – Nie sądzę, żeby istotą w całym tym problemie dla rolników była różnica dopłaty 100-200 zł, bo koszt przesiewu 1 ha, to ok. 2 tys. zł – ocenił.

Sawicki zapowiedział, że nosi się z zamiarem zaskarżenia do Trybunału UE rozporządzenia Komisji Europejskiej ograniczającego do 10 mln euro rocznie wsparcia dla grup producentów owoców i warzyw z Europy Środkowej.

Przypomniał jednocześnie, że Polska w ub. roku wykorzystała kwotę ponad 200 mln euro, czyli prawie 95 proc. środków przeznaczonych przez KE dla całej Europy na to działanie.

– Wstrzymaliśmy w listopadzie ub. roku pierwszą próbę publikacji niekorzystnego rozporządzenia dla grup producentów sektora owoców i warzyw. Bardzo długo prowadziliśmy negocjacje w trakcie kolejnych uzgodnień. W tej chwili nosimy się z zamiarem zaskarżenia tego rozporządzenia do Trybunału dlatego, że KE nie miała zgody państw członkowskich. Udało się nam zbudować większość przeciwko tym zmianom
– mówił Sawicki.

Jego zdaniem ta decyzja jest wynikiem audytu, jaki był prowadzony w Polsce w 2010 roku, kiedy to KE jednoznacznie stwierdziła, że środki, które były przeznaczone dla producentów owoców i warzyw na wspieranie grup producentów, w ponad 90 proc. były wykorzystywane tylko i wyłącznie przez producentów w Polsce.

– Ale my jednocześnie argumentujemy, że poziom zorganizowania się rolników w Polsce, w porównaniu do rolników w Holandii, Belgii, Danii jest zdecydowanie mniejszy, więc nam środki na tworzenie grup są nadal potrzebne
– dodał Sawicki. Przypomniał, że ten instrument miał obowiązywać do 2013 roku.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że wnioski, które już zostały złożone przez polskich rolników, „będą w pełni obsłużone i Komisja nie może się z tego wycofać”. – Natomiast na pewno będzie to duże ograniczenie dla nowo składanych wniosków. Ale jednocześnie wierzę, że od roku 2014 nowe formy wsparcia, które planuje KE dla grup producentów, będą równie interesujące jak te, które były w tej chwili realizowane w stosunku do grup owoców i warzyw – dodał Sawicki.

Minister rolnictwa gościł w sobotę na Targach Medycyny Weterynaryjnej i Kongresie Praktyki Weterynaryjnej w Łodzi."

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,872ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Jest szansa na dodatkowe odszkodowania za ubiegłoroczne przymrozki

Szkody spowodowane przez zjawiska atmosferyczne w 2020 r. mogą zostać rolnikom zrekompensowane poprzez dodatkową pomocą. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na wniosek Krajowej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE