Senat: Rolnik opiekujący się osobą niepełnosprawną będzie mógł zostać w KRUS

Senatorowie nie wprowadzili poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, której projekt przygotowali posłowie.

 

\"rolnictwo,

Nowelizacja ma na celu wyjście naprzeciw rolnikom, zostali wyłączeni z ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS) z powodu spełnienia warunków do objęcia ich innym ubezpieczeniem społecznym. Dla rolników opiekujących się osobami niepełnosprawnymi uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych ustawa wprowadza możliwość: dokonania wyboru ubezpieczenia w okresie pobierania świadczeń (w ZUS lub w KRUS) albo rezygnacji z ubezpieczenia w ZUS i powrót do ubezpieczenia w KRUS.

Obecnie rolników, którzy przestają prowadzić gospodarstwo rolne w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i nabyciem prawa do np. świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego, KRUS wyłącza z ubezpieczenia społecznego.

W celu kontynuacji ubezpieczenia społecznego gmina wypłacająca świadczenia przekazuje za te osoby składki do ZUS za okres niezbędny do uzyskania 25-letniego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do minimalnej emerytury z ZUS. Niektóre osoby pobierające świadczenia w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, które wcześniej miały status rolnika, chciałyby kontynuować ubezpieczenie w KRUS, aby w przyszłości otrzymywać rolniczą emeryturę.

Czytaj także:
Mniej wypadków na wsi, więcej wniosków o odszkodowania. KRUS podsumowuje I półrocze 2015

Zgodnie z nowelizacją, rolnicy aktualnie otrzymujący np. świadczenie pielęgnacyjne czy specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli zrezygnować z ubezpieczenia w ZUS i powrócić do KRUS. Na złożenie wniosku w tej sprawie będą mieli sześć miesięcy od wejścia w życie nowelizacji.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Pictures of Money
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics