Siekierski i Lange: w jaki sposób UE powinna wspierać poszkodowanych?

Europejskie przedsiębiorstwa zaczęły odczuwać efekty rosyjskiego embarga. Nałożone przez Kreml środki, godzące w europejskich producentów – czy to polskich jabłek, czy belgijskiej wieprzowiny – są odpowiedzią na zaangażowanie Europy w kryzys na Ukrainie. O tym, jak poradzić sobie z trudną sytuacją na rynku mówi poseł Bern Lange (S&D) – przewodniczący komisji ds. handlu zagranicznego oraz Czesław Siekierski (EPP) – szef komisji ds. rolnictwa.
 

\"rolnictwo,
 

Podczas wrześniowej sesji plenarnej, posłowie przedyskutują skutki rosyjskiego embarga na sytuację unijnych rolników i stan europejskiej gospodarki.

W jaki sposób Unia Europejska powinna pomóc firmom poszkodowanym przez embargo?

Bernd Lange

Z punktu widzenia polityki handlowej, musimy oprzeć się i w pełni wykorzystać możliwości jakie daje nam WTO (Światowa Organizacja Handlu). Trzeba także dokładnie zanalizować wpływ rosyjskiej blokady na europejskie przedsiębiorstwa i w niektórych, nadzwyczajnych przypadkach – podkreślam tu z największą mocą, że to będzie wyjątek od reguły – pomyśleć o rekompensatach dla poszkodowanych sektorów gospodarczych.

Czesław Siekierski

Wprowadzone embargo ma charakter polityczny i przedsiębiorstwanie są w stanie poradzić sobie same z wprowadzonymi restrykcjami, bo przecież przyczyny nie leżą po ich stronie. Nie są obciążone zarzutem braku wypełnienia standardów czy wymogów eksportowych, jak to bywało w przeszłości. Decyzja Rosji jest podjęta na najwyższym szczeblu. Do zniesienia restrykcji należy dążyć więc na drodze negocjacji i dialogu.

 

\"rolnictwo,
 

Czy polityka handlowa może być narzędziem do wywierania wpływu na Rosję?

Bernd Lange

Nie wydaje mi się, by polityka handlowa była właściwym środkiem osiągania krótkoterminowych celów w stosunkach międzynarodowych. Handlowe „oko za oko, ząb za ząb” nie leży w interesie żadnej ze stron.

Czytaj także:

Komisarz Ciolos: KE przedstawi nowe propozycje wsparcia dla rolników
Siekierski: KE może odrzucić większość wniosków
Rozpoczął się skup buraków cukrowych
ARR: Trwają kontrole u producentów poszkodowanych embargiem
MRiRW: list ministra Sawickiego do przewodniczącego KE

Co ważne, już od samego momentu przyłączenia Rosji do WTO, zaobserwowaliśmy jej trudności w wypełnianiu wymogów organizacji. My zaś, dzięki ambitnej polityce otwieramy coraz to nowsze rynki zbytu dla europejskich produktów, tworząc alternatywy dla unijnych eksporterów.

Czesław Siekierski

Polityka handlowa Unii leży w kompetencjach Komisji Europejskiej, ale w obecnej sytuacji przyczyny embarga mają charakter polityczny i jak wskazałem wcześniej, muszą być rozwiązane na drodze negocjacji i dialogu.

Nie możemy sobie pozwolić na takie sankcje, jak przykładowo ograniczenie importu surowców energetycznych, ponieważ jesteśmy zbyt mocno uzależnieni od Rosji i na chwilę obecną nie mamy jeszcze alternatyw. Sankcje są zazwyczaj bronią obosieczną i wywołują reakcję drugiej strony, więc przede wszystkim należy prowadzić rozmowy.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Widmo utraty unijnych pieniędzy dla rolników coraz wyraźniejsze

Słowacki minister rolnictwa Richard Takáč milczy na temat swojego spotkania z komisarzem UE Januszem Wojciechowskim w sprawie opóźnień z wypłatą dopłat bezpośrednich. Istnieje ryzyko,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics