Skuteczne zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy w pytaniach i odpowiedziach

Co to jest za preparat?
Adengo 315 SC jest najnowszym preparatem herbicydowym do stosowania w uprawie kukurydzy. Jest to herbicyd doglebowy, przeznaczony do zwalczania chwastów jednoliściennych i jednorocznych chwastów dwuliściennych w uprawie kukurydzy.  Zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje aktywne z różnych grup chemicznych. Jedna z nich to izoksaflutol znany wielu klientom z produktu Merlin, druga substancja chemiczna to tienkarbazon metylu.

Jak działa ten herbicyd?

Jest to herbicyd doglebowy. Zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje aktywne z różnych grup chemicznych. Tienkarbazon blokuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za biosyntezę aminokwasów. W efekcie następuje zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Z kolei druga substancja aktywna: izoksaflutol jest inhibitorem syntezy barwników fotoaktywnych, która powoduje zamieranie chloroplastów w komórkach roślin. Środek działa systemicznie, pobierany jest zarówno poprzez korzenie jak i łodygi kiełkujących chwastów oraz szybko transportowany w całej roślinie. Po zastosowaniu środka chwasty nie wschodzą lub krótko po wschodach bieleją, przestają rosnąć i zamierają.

Jak i  kiedy go stosować?

Preparat można stosować przed wschodami lub krótko po wschodach rośliny uprawnej (max do 2 liści kukurydzy). Dobre uwilgotnienie gleby sprzyja wysokiej aktywności środka w glebie oraz pozwala na utrzymanie jego aktywności w możliwie długim okresie czasu.

Jaka jest dawka?
Produkt zalecany jest w dawkach 0,33-0,44 l//ha. Wyższą zalecaną dawkę środka należy stosować na polach: silnie zachwaszczonych (szczególnie rdestem powojowym i przytulią) oraz na glebach cięższych.  

 

\"\"

 

Czy skuteczność produktu jest uzależniona od wilgotności gleby? Czy stosować produkt  w warunkach suszy?
Skuteczność działania produktów doglebowych jest zawsze uzależniona od wilgotności gleby. Oczywiście produkty zarejestrowane i stosowane przez rolników w tym okresie czasu różnią się pomiędzy sobą stopniem wrażliwości na wilgotność gleby. Adengo jest mniej wrażliwy na takie warunki niż np. Boreal, ale w okresie suszy nie należy stosować żadnych produktów doglebowych ze względu na ich słabszą skuteczność. W takich wypadkach polecamy produkty nalistne Maister (najlepiej w dawkach dzielonych) lub  Maister Power.

Jakie chwasty są zwalczane przez Adengo?

Adengo zwalcza ponad 85 gatunków chwastów jedno- i dwuliściennych, w tym przede wszystkim: chwastnicę jednostronną, gwiazdnicę pospolitą, jasnoty, komosę białą, przytulię czepną, rdest powojowaty, rdest ptasi, rumian pospolity, samosiewy rzepaku (kiełkujące z nasion), szarłat szorstki, tasznik pospolity, włośnice i inne. 

Czy lepiej stosować Adengo  przed- czy powschodowo?

Najlepsza skuteczność jest w warunkach właściwego uwilgotnienia gleby i zawsze lepiej wybrać taki termin. Ze względu na późniejsze wschody niektórych chwastów i dłuższe działanie termin krótko powschodowy (max do 2 liści kukurydzy) wydaje się być właściwszy. Wyjątek stanowi tutaj przytulia, która (jak pokazują wyniki doświadczeń) skutecznej zwalczana jest w przypadku zabiegu przedwschdowego.

Czy produkt Adengo jest bezpieczny do stosowania w kukurydzy? Czy występuje wrażliwość odmianowa na ten produkt?
Ryzyko fitotoksyczności przy stosowaniu środków ochrony roślin zawsze istnieje. Jeśli chodzi o preparat Adengo 315 SC przetestowany był na kilku dziesięciu odmianach w Polsce i poza granicami kraju i nie stwierdzono jakiejkolwiek wrażliwości odmianowej. W preparacie znajduje się najnowszej generacji sejner, który zabezpiecza roślinę uprawną a dodatkowo wpływa na system korzeniowy rośliny uprawnej zabezpieczając ją przed niekorzystnym działaniem warunków stresowych. Mechanizm jego aktywacji nie jest jeszcze do końca poznany. Podsumowując, Adengo 315 SC jest bezpieczny dla rośliny uprawnej co zostało wykazane w większości doświadczeń, gdzie produkt był stosowany w dawkach zalecanych 0,33 – 0,44 l/ha Adengo 315 SC. Jednakże zawsze należy stosować zasady dobrej praktyki rolniczej i unikać stosowania herbicydów w warunkach: przeciągających się okresów chłodów,  w czasie skrajnej suszy a także przy nadmiernych opadach zaraz po okresie silnej suszy, na glebach kwaśnych, piachach i gdy występują  wczesnowiosenne spadki temperatury (przymrozki). 

Jaką przewagę ma produkt Adengo nad produktami konkurencyjnymi?

Produkt Adengo jest jednym z najlepszych produktów na rynku, zwalcza bardzo wiele chwastów z różnych rodzin biologicznych, w tym także chwasty uporczywe i tudno zwalczalne. Wykazuje skuteczniejsze i dłuższe działanie,  niż nie jeden produkt szczególnie na chwasty jednoliścienne nawet stosowny przedwschdowo. Jest poza tym korzystniejszy cenowo niż nie jedno podobne technicznie rozwiązanie stosowane dotychczas. Zastosowany w dobrych warunkach przynosi znaczne zwyżki plonu i gwarantuje czyste pole przez cały sezon, o czym przekonali się rolnicy stosując ten produkt od wielu lat.

Jaka jest różnica pomiędzy Adengo a oferowanym również przez Bayer produktem Maister, Maister Power? 
W jakich warunkach należy je stosować i który produkt wybrać i zastosować na polu? 
Przed wschodami kukurydzy lub krótko po wschodach, do fazy 2 liści kukurydzy należy zastosować Adengo. Jeśli są odpowiednie warunki atmosferyczne i możliwości agrotechniczne, czyli odpowiednia wilgotność gleby, należy zastosować produkt Adengo 315 SC. Jeżeli kukurydza ma już powyżej 3 liści należy zastosować Maister lub Maister Power.  Jeśli w tym okresie jest sucho lub jeżeli na polu występuje perz należy zastosować produkt Maister. Jeżeli oprócz perzu mamy na polu także rdest powojowy to należy zastosować Maister Power. Jeżeli  na polu występuje palusznik i jest wilgotno należy stosować produkt Adengo – ma on znacznie większą  skuteczność na ten chwast  niż Maister.


Jakie są korzyści ze stosowania Adengo?

  • Preparat bardzo wygodny w użyciu, który po jednorazowym zabiegu, przeprowadzonym w optymalnym terminie i dawce, wystarczy do ochronienia plantacji przez cały sezon wegetacyjny.
  • Bardzo wczesna kontrola chwastów w kukurydzy produktem Adengo, zapewnia lepszy start dla rośliny uprawnej (przedwschodowo lub po wschodach rośliny uprawnej maksymalnie do fazy 2 liści kukurydzy)
  • Adengo charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Bardzo skutecznie zwalczane są wszystkie podstawowe gatunki chwastów w kukurydzy w tym m.in. komosę, chwastnicę, psiankę czarną, szarłat  i rdesty.
  • Produkt ten, jako jedyny doglebowy produkt ma też wpływ na masę zieloną perzu (nie zwalcza tego chwastu – do zwalczania perzu firma Bayer poleca preparat Maister 310 WG lub Maister Power), jednakże w widoczny sposób ogranicza jego masę zieloną.
  • Nowa stancja aktywny: tienkarbazon metylu w połączeniu z  izoksaflutolem zapewnia wysoką skuteczność. Dodatkowo w składzie produktu jest najnowszej generacji sejner – cyprosulfamid, który zabezpiecza kukurydzę zarówno przed jak i po wschodach rośliny uprawnej. 
  • Potrójna siła uderzenia (dwie stancje aktywne i sejner zabezpieczający kukurydzę), dwa różne mechanizmy działania na chwasty co zapobiega powstawaniu odporności na herbicydy
  • Wygodę w stosowaniu, w transporcie i  w przechowywaniu zapewnia wyjątkowo niska dawka:  0,33-0,44 l/ha, W konsekwencji na rynku będą mniejsze  opakowania, które zapewniają ochronę większej powierzchni. Żaden z dotychczasowych produktów nie miał tej zalety. 

 

\"\"

 

Jacek Choromanski
Bayer CropScience

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkiej

Inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki m.in. poprzez aplikacje umożliwiające doglądanie pszczół z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń mobilnych....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE