W dniu 12 grudnia br. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona skutkom wypadków przy pracy i chorobom zawodowym rolników.
W wydarzeniu uczestniczył i słowo wstępne do zebranych wygłosił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.
Trzykrotny spadek liczby wypadków
Prawie 100 uczestników konferencji przywitała Prezes KRUS Aleksandra Hadzik. Bezpieczeństwo pracy osób ubezpieczonych ulega z roku na rok poprawie, o czym świadczy m.in. zmniejszanie się liczby zgłaszanych wypadków. Statystyki pokazują ponad trzykrotny spadek liczby wypadków od 1993 roku – z 66 tys. do 18 tys. w 2018 r. Mimo tych pozytywnych zmian Kasa jest przekonana o celowości kontynuowania działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. A także do podejmowania nowych inicjatyw, które ograniczą ich liczbę – powiedziała, otwierając konferencję, Prezes KRUS.
Dwie sesje naukowe
I. Statystyki oraz społeczne i ekonomiczne skutki wypadków przy pracy i chorób zawodowych, której przewodniczyła prof. dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, Naczelny Lekarz Kasy
II. Zapobieganie wypadkom przy pracy rolniczej i chorobom zawodowym, której przewodniczącym był Cezary Nobis, Dyrektor Biura Prewencji KRUS.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z referatami ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, świadczeń, orzecznictwa lekarskiego, prewencji, szacowania i oceny ryzyka zawodowego.
Widzę jeszcze wiele możliwości oddziaływania na rzecz zmniejszenia liczby nieszczęśliwych zdarzeń. Rolą Kasy i innych instytucji działających w obszarze rolnictwa jest współdziałanie w zakresie prewencyjnym. Poszukiwanie nowych rozwiązań oraz podejmowanie inicjatyw edukacyjnych, które dotrą do jak najszerszego grona odbiorców – dodała Prezes Kasy.
Podsumowanie konferencji i materiały naukowe będą prezentowane i propagowane w działalności informacyjnej i edukacyjnej KRUS.
Źródło KRUS, fot.: Marta Nowak-Woźnica