Słodko-gorzkie negocjacje

Nie będzie porozumienia branżowego między producentami cukru a plantatorami buraków cukrowych – podaje Redakcja Rolna TVP. Rolnicy już ogłosili pogotowie strajkowe i żądają podjęcia działań przez Ministerstwo Rolnictwa. Porozumienie branżowe miało zapewnić ramowe warunki współpracy między plantatorami a koncernami cukrowymi. Niestety negocjacje zakończyły się niepowodzeniem. 
       
Marcin Mucha – Związek Producentów Cukru: Strony doszły do pewnego punktu w negocjacjach, gdzie już dalej nie mogły sobie pozwolić na ustępstwa.

Najważniejszym żądaniem plantatorów jest wzrost cen skupu buraków. Ich zdaniem koncerny powinny podzielić się z nimi nadzwyczajnymi zyskami płynącymi z dobrej koniunktury na cukier.

Kazimierz Kobza – KZPBC: Jeżeli producent cukru sprzedaje cukier powyżej 404 euro, to powinien się tą nadwyżką powyżej 404 euro podzielić się z plantatorami. Z rachunku jaki wynika powinno być to 50 na 50%.

Ale producenci cukru twierdzą, że to zbyt daleko posunięta interpretacja unijnych przepisów. Teraz ruch należy do Ministerstwa Rolnictwa, które określi warunki współpracy między oboma stronami.

Marcin Mucha – Związek Producentów Cukru: My oczekujemy, że jeśli taka sytuacja nastąpi, Minister będzie się kierował przede wszystkim przepisami prawa wspólnotowego i polskiego.

Ale brak porozumienia branżowego nie oznacza, że nie można podpisywać umów kontraktacyjnych. W ostatnich latach zawierano je mimo to.

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here