Słoma – rewelacyjne źródo energii cieplnej

Wartość plonotwórcza nawozów naturalnych, w tym również przyorywanej z dodatkiem azotu słomy zbóż i rzepaku, jest powszechnie znana i niepodważalna. Dokonanie wyboru, w jakim charakterze wykorzystywać słomę, dla wielu rolników jest trudne. Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie słomy jako paliwa.

W gospodarstwach z niewielkim areałem zbóż i sporą obsadą inwentarza słoma jest przede wszystkim ściółką dla zwierząt. W tym momencie pełni podwójną rolę, ponieważ staje się cennym nawozem organicznym. Jest to korzystne zarówno dla gleby i roślin, jak i dla kieszeni rolnika w sytuacji drogich nawozów mineralnych. W tym przypadku problem zagospodarowania słomy nie istnieje.

Natomiast w gospodarstwach dużych, specjalizujących się w produkcji roślinnej, pojawia się problem zbyt częstego przyorywania słomy (częściej niż co 4 lata). W suchych latach rozkład przyoranej masy organicznej jest powolny i niekorzystny dla wzrostu i rozwoju roślin. Niejednokrotnie udowodniano niekorzystny wpływ zalegającej w warstwie ornej słomy ze zbiorów poprzednich roślin, szczególnie zbożowych. Wschody młodych roślin jesienią są utrudnione, a siewki potrzebują więcej czasu na osiągnięcie fazy wzrostu odpowiedniej do przezimowania. W przypadku tych gospodarstw wskazane jest ograniczanie przyorywania słomy. Rolnik ma tu dwa wyjścia: sprzedanie słomy firmom zajmującym się jej przetwarzaniem w brykiety (co często wiąże się z dość długim zaleganiem balotów na polach i niemożnością wykonania upraw jesiennych), albo zagospodarowanie słomy na potrzeby własnej rodziny i gospodarstwa jako źródła energii cieplnej. To drugie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że popiół pozyskany ze spalenia słomy jak najbardziej nadaje się do nawożenia pól (ze względów praktycznych dobrze byłoby składować go z obornikiem).

Na terenie powiatu chełmińskiego w ostatnich latach zamontowano w kilku gospodarstwach różnego rodzaju piece na słomę – zarówno na duże, okrągłe bele załadowywane mechanicznie (ciągnik + TUR), jak i na bele prostokątne 50×80 cm („mała kostka”) ładowane ręcznie. Piece muszą współpracować ze zbiornikami z wodą, tzw. buforami, o odpowiedniej pojemności (1 500–3 000 l), w zależności od wielkości pieca oraz jego wydajności. Zestawy te wyposażone są w sterowniki regulujące temperaturę i załączające pompę, która  z kolei podaje ciepłą wodę do instalacji c.o. Podstawowym wyposażeniem jest również wentylator, który dostarcza powietrze do spalania słomy i pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury. Gabaryty pieców są różne, w zależności od potrzeb gospodarstwa (piec pokazany na zdjęciu ma podstawę 1×1 m oraz około 2 m wysokości).  W części górnej pieca umieszczone są tzw. dymówki, czyli przewody odprowadzające gazy wytwarzane przy spalaniu. Niezbędnym elementem zewnętrznym jest komin o odpowiednich rozmiarach.

Koszt zakupu pieca i zbiorników na wodę wraz z montażem mieści się w granicach 17–20 tys. zł, natomiast koszt pozyskiwania opału (czyli słomy) w minionym sezonie kosztował właściciela omawianego pieca 1100 zł, uwzględniając koszty paliwa do prasowania i zwózki słomy, sznurka i robocizny (prasowanie własnym sprzętem).
Jest to koszt zbioru słomy z 9 ha pszenicy, a zakładamy, że na ogrzanie powierzchni 200 m2 wystarczy 20–30 ton słomy (5–7 ha). Wydajność tego pieca pozwala jeszcze na częściowe ogrzanie pomieszczeń gospodarskich. Podczas silnych mrozów piec trzeba załadować 3–4 razy. Może on zmieścić 6 kostek słomy jednorazowo (optymalnie 4 kostki). Uciążliwość palenia nie jest więc większa niż w konwencjonalnym piecu c.o., natomiast oszczędność oraz komfort posiadania zapasu własnego opału są nieporównywalnie wyższe.

Źródło: Mariola Górecka, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Przysieku, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE