Wielkie pałace do kupienia za grosze

W ciągu najbliższego tygodnia Agencja Nieruchomości Rolnych wystawi do sprzedaży na przetargach nieograniczonych dwa obiekty zabytkowe – poinformowała 16 marca Grażyna Kapelko, rzecznik prasowy ANR.

Pierwszy z nich to XIX-wieczny dwór w Jarosławkach (województwo wielkopolskie), który został wyceniony na 447 tys. zł. Nieruchomość ta jest objęta ochroną konserwatora, ale nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Drugim obiektem do nabycia jest zespół pałacowo-parkowy w Gaju Małym, również w Wielkopolsce. Nieruchomość o powierzchni 5,1 ha została wyceniona na ok. 1,6 mln zł. Jest to XIX-wieczny pałac wraz z parkiem, w którym znajduje się ponad 40 różnych gatunków drzew i krzewów. Ciekawostką są umieszczone w niszach elewacji pałacu kopie antycznych rzeźb (Heraklesa, Dionizosa). Nad bramą zaś znajduje się rzeźba przedstawiająca Apolla. W przypadku tego obiektu, nabywca będzie mógł skorzystać z 50% obniżki ceny po spełnieniu warunków, określonych w ogłoszeniu o przetargu.

Agencja Nieruchomości Rolnych znana głównie ze sprzedaży ziemi rolnej oraz ostatnio terenów inwestycyjnych, coraz częściej sprzedaje lub wystawia na przetargi również zabytkowe dwory i pałace. W 2010 roku ANR sprzedała 29 obiektów zabytkowych za łączną kwotę prawie 81 mln zł. Dzięki temu pałace, dwory i parki mają szansę odzyskać swój dawny blask i stać się wizytówką regionów, w których się znajdują.

W najbliższym czasie na sprzedaż zostaną wystawione kolejne architektoniczne perełki. Jedną z nich jest bez wątpienia Pałac w Ławicy (województwo dolnośląskie). Ten XVIII-wieczny obiekt ma trzy kondygnacje. Wybudowano go z kamienia i cegły. We wnętrzu zachowała się ozdobna stolarka drzwiowa, sztukaterie oraz piękny piec w sali reprezentacyjnej. Na 17-hektarowej działce znajduje się także zabudowa folwarczna, m.in. obory, gołębnik, stodoła i magazyn. Cena nieruchomości to 2,71 mln zł. Przetarg odbędzie się w I połowie 2011 roku.

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Pałac w Pyszczynie. Został on zbudowany w XIX wieku w miejscu dawnego zamku, należącego do księcia wrocławskiego. W XIX wieku właścicielem majątku był m.in. Joseph Maximilian hrabia von Matuschka und Toppolczan baron von Spaetgen, który założył teatr w budynku dawnego spichlerza. Do połowy XIX wieku odbywały się w nim przedstawienia. Pałac wraz z parkiem zajmują powierzchnię 2,3 ha i zostały wycenione na ok. 2,25 mln zł. Przetarg planowany jest na wiosnę 2011 roku.

Źródło: Agencja Nieruchomości Rolnych, www.anr.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here