Soja w górę, ale pszenica i kukurydza w dół po publikacji prognoz USDA

Kompleks sojowy zyskał na wartości w Chicago po tym jak USDA w styczniowej prognozie ciął produkcję soi w Ameryce Południowej. Pszenica i kukurydza straciły na wartości po obu stronach Atlantyku. Gwałtowne umocnienie euro do dolara wywierało dodatkową presję spadkową na unijną pszenicę. Rzepak kolejny już dzień mocno tracił na wartości.

Soja w górę, ale pszenica i kukurydza w dół po publikacji prognoz USDA
Soja w górę, ale pszenica i kukurydza w dół po publikacji prognoz USDA

Styczniowe prognozy USDA były lepsze (niż w grudniu) dla pszenicy, ponieważ pokazały dalszy wzrost zapasów (m/m) w USA i w skali globalnej, chociaż światowa produkcja wzrosła o tylko 0,7 mln ton od grudnia. W ujęciu rocznym nadal oczekiwany jest spadek globalnych zapasów pszenicy na koniec tego sezonu, ale skala tego spadku maleje z miesiąca na miesiąc.

Zaktualizowany w styczniu bilans kukurydzy poprawił się dla USA dzięki wyższej produkcji i mniejszemu eksportowi (m/m). W skali globalnej, cięcie oczekiwanych zbiorów w Ameryce Południowej było dwukrotnie większe od korekty w górę amerykańskiej produkcji. Stąd zapasy końcowe kukurydzy spadły w stosunku do grudnia, ale i tak prognozowany jest 3,7% wzrost rok do roku.

Pszenica ze spadkiem, a rzepak znów zaskakuje

USDA zrewidował o 9.5 mln ton w dół o swoje szacunki dotyczące produkcji soi w Ameryce Południowej (Brazylia, Argentyna, Paragwaj) i tylko minimalnie podniósł (+0,3 mln ton) krajową produkcję nasion.

Niniejszy raport jest postrzegany za spadkowy dla pszenicy, neutralny dla kukurydzy i lekko wzrostowy dla soi.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wstępne podsumowanie dwóch naborów z PROW 2014 – 2020

O przyznanie pomocy na inwestycje podnoszące jakość drzewostanu można się było starać do 29 lipca 2022 r., a 1 sierpnia 2022 r. był ostatnim...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,621ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE