Spada pogłowie krów mlecznych. W lubuskim prawie o jedną czwartą

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podała zestawienia dotyczące liczby krów mlecznych utrzymywanych w Polsce i UE oraz wielkości produkcji mleka.

 

\"rolnictwo\"

 

W raporcie Federacji czytamy, że w I połowie 2015 roku, pogłowie krów mlecznych w Polsce wynosiło 2 279 tys. sztuk, tym samym stopa redukcji pogłowia zmalała do poziomu 1,3 proc. W takim samym stopniu obserwowano zmiany w  gospodarstwach  indywidualnych, utrzymujących prawie 95 proc. krajowego pogłowia.

Jak informują analitycy PFHBiPM, spadek pogłowia krów mlecznych, na poziomie od 1 do 23,9 proc, odnotowano w dwunastu województwach. Największa redukcja pogłowia dotyczyła województwa lubuskiego i wyniosła niemalże jedną czwartą. Natomiast w województwie łódzkim, dolnośląskim, mazowieckim, oraz opolskim pogłowie zostało zredukowane o 4,8-7,7 proc. W warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i lubelskim o 2,4-3,1 proc., a w śląskim i małopolskim o około 1 proc. 

Czytaj także:
Limity emisji zanieczyszczeń bardziej restrykcyjne. Ograniczenia zagrożą hodowli zwierząt?

W pozostałych czterech województwach zwiększono liczbę utrzymywanych sztuk. Największy wzrost miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim o 4,5 proc. W województwie wielkopolskim i podlaskim pogłowie zwiększono o 3,4-3,9 proc., natomiast w świętokrzyskim o 0,5 proc. – czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Mniej krów, większe stada
Spadek pogłowia krów mlecznych przyczynił się również do ograniczenia liczby gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego. Jak podaja eksperci Federacji, w roku 2014 ich liczba zmalała o 11,7 proc. i w połowie roku wynosiła niespełna 286 tys. W porównaniu z rokiem 2004 było ich o około 60 proc. mniej, a statystyczne stado wzrosło do 8,1 szt. z 3,8 szt.

Prognozy nie najlepsze
Według prognoz w II połowie 2015 roku, ze względu na niskie ceny mleka i malejącą opłacalność produkcji, stopa redukcji pogłowia może zwiększyć się do 3 proc. W rezultacie liczba krów mlecznych w Polsce w grudniu bieżącego roku może zmniejszyć się do około 2 180 tys. sztuk. Eksperci Federacji zaznaczają jednak, że pogłowie krów pozostałych, do których zaliczamy mamki, również się zmniejszyło o 2,2 proc. do poziomu 165,2 tys. sztuk.

oprac. Kamila Szałaj, fot. K. Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here