Spadają ceny drobiu. A co z jajami?

W ostatnich miesiącach doszło do nieznacznej korekty i spadku cen skupu drobiu. W znacznym stopniu wynika to z odbudowy potencjału produkcyjnego polskiego sektora drobiarskiego. 12-miesięczna średnia ruchoma dla wylęgów kurcząt brojlerów przekroczyła już poziom obserwowany pod koniec 2020 r., czyli tuż przed pojawieniem się licznych przypadków ptasiej grypy w Polsce. Co więcej, kształtuje się ona obecnie na poziomie zgodnym z jej długookresowym trendem.

Spadają ceny drobiu. A co z jajami?

Jednocześnie czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku cen skupu drobiu jest słabnący popyt będący efektem wysokich cen mięsa drobiowego i obniżającej się siły nabywczej konsumentów. Spadek cen skupu drobiu ograniczany jest jednak przez utrzymującą się presję kosztową w branży drobiarskiej, która wymusza na producentach przerzucanie rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Uważamy jednak, że presja kosztowa będzie w kolejnych kwartałach stopniowo wygasać, tworząc przestrzeń do spadku cen skupu drobiu.

Początek 2023 r. przyniesie korektę i spadek cen jaj

W ostatnich miesiącach doszło do bardzo silnego wzrostu cen jaj. Potwierdziła się zatem nasza ocena, zgodnie z którą odnotowany w III kw. br. spadek cen jaj był przejściowy. W kierunku wzrostu cen oddziałuje obniżona podaż jaj, a także wysoka presja kosztowa, z jaką zmagają się ich producenci. W najbliższych miesiącach oczekuje się korekty cen, niemniej uważamy, że będą kształtowały się one w trendzie wzrostowym.

Wolny wybieg bardziej zagrożony grypą ptaków

Silny wzrost wartości polskiego eksportu drobiu

W okresie I-IX 2022 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 79,9% r/r wobec spadku o 14,6% w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem zarówno wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów jak i wyższego wolumenu sprzedaży. Cena skupu jaj klasy M w październiku wyniosła 64,06 zł/100 sztuk (+73,1% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 2,00 zł/kg (+39,6% r/r). W konsekwencji w październiku relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 32,20 wobec 25,96 przed rokiem, wskazując na silną poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj eksperci prognozują, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2022 r. wyniesie ok. 55 zł/100 sztuk oraz ok. 50zł/100 sztuk na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu i jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w obecnym sezonie w Europie.

Źródło: Credit Agricole

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Ja mam kilka kur i jak policzyłem koszty i przychody to wychodzi że mam 3 zł zysku dziennie przy sprzedaży na poziomie 5 tys jaj rocznie. A ceny nie podniosę bo kto to kupi . Także likwidacja stada już się rozpoczęła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics