Spadają ceny pszenicy pod wpływem silniejszego Euro

Spadki cen pszenicy na giełdzie Euronext w Paryżu. W kontrakcie majowym przez tydzień pszenica straciła wartość o 1,1 proc. do 172,5 Euro/t (przez dwa tygodnie nastąpił spadek o 2,7 proc.).

 

\"rolnictwo,


– Spadek notowań na najbliższy termin odzwierciedlał obawy o pogorszenie konkurencyjności eksportu pszenicy z UE za sprawą umocnienia Euro wobec dolara amerykańskiego, bowiem w czwartek Euro umocniło się wobec dolara najbardziej od 5 tygodni – informują analitycy FAMMU/FAPA. I dodają, że w Egipcie amerykańska pszenica na środowym przetargu miała już najlepszą cenę ofertową Fob, jakkolwiek do transakcji nie doszło.

Czynniki fundamentalne pozostają mocne, a perspektywa na letnie zbiory w Unii jest dobra.

– Ostatnio Strategie Grains nieznacznie zwiększyła prognozy zbiorów pszenicy miękkiej, które powinny być 6 proc. wyższe niż rok wcześniej m. in. dzięki dotychczas sprzyjającej wegetacji aurze. W Niemczech zbiory pszenicy mają wzrosnąć o 2,2 proc. do 25,13 mln ton. Notowania giełdowe wpłynęły również na spadki cen zbóż na rynku rzeczywistym. Importerzy są zainteresowani zakupami pszenicy z UE, w tym Algieria zakupiła 480 tys. ton pszenicy miękkiej z dostawą na maj (w cenie 204-206 USD/t CIF), a Arabia Saudyjska otworzyła przetarg na zakup 1,5 mln ton jęczmienia paszowego na maj/czerwiec – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Obecnie pszenica ma wsparcie z powodu popytu eksportowego, jednak w dalszej perspektywie osłabienie eksportu oraz zbliżające się zbiory w UE mogą zepchnąć ceny na niższy pułap.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here