Spadają ceny zbóż

Jak podaje Agencja Rynku Rolnego rekordowe zbiory kukurydzy przyczyniają się do spadku cen tego ziarna oraz pozostałych zbóż.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 01-07.10.2012 r. średnia cena kukurydzy ukształtowała się na poziomie 860 zł/t, tj. o 1,7% niższym niż w poprzednim tygodniu i o 10% niższym niż przed miesiącem.

W odniesieniu do porównywalnego okresu 2011 r. skupowana kukurydza była jednak o 40% droższa. W porównaniu z poprzednim tygodniem przeciętna cena skupu jęczmienia paszowego obniżyła się 1,3%, do 819 zł/t. Zboże to było jednak o 2% droższe niż miesiąc wcześniej i o 12% droższe niż przed rokiem.

Przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 940 zł/t, tj. o 2,3% niższym niż tydzień wcześniej i nieznacznie (o 0,2%) niższym niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 16% droższe niż w porównywalnym okresie 2011 r.

Za żyto konsumpcyjne w krajowym skupie, tak jak tydzień wcześniej, płacono przeciętnie 698 zł/t. Cena ta była o 1% niższa niż przed miesiącem i o 17% niższa niż przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Agencja Rynku Rolnego
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here