Spadki na rynku cukru

Po podwyżkach na przełomie czerwca i lipca przyszły spadki notowań cukru – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA. 

 

\"Spadki

 


Na początku drugiej połowy lipca 2013 roku tona cukru surowego na nowojorskiej giełdzie kosztowała 354,5 USD (dostawa na październik br.), a białego w Londynie 459,7 USD (dostawa na październik br.). Ostatni tydzień przyniósł spadki, które wyniosły odpowiednio 1 i 2% (5%, jeśli uwzględnić zmianę kontraktu w Londynie). W relacji miesięcznej obniżka wyniosła odpowiednio 5 i 7%, a w rocznej cukier był tańszy o 26 i 30%. Cukier jest obecnie najtańszy od 3 lat.

Czytaj także:
Kwoty cukrowe do 2017 roku!

Chwościk buraka atakuje!

Z końcem czerwca wygasł kontrakt terminowy w Nowym Jorku na cukier surowy z dostawą na lipiec 2013 roku. Dostawy realizowano na 144 026 ton (2835 lotów). Całość wolumenu przypadła w udziale firmie ABN Amro Clearing Chicago LLC. Cukier pochodził z Argentyny, Salwadoru i Meksyku. Dostawa była najniższa od 2006 roku (dla lipcowego kontraktu).

Z kolei w połowie lipca wygasł w Londynie kontrakt terminowy na biały cukier z dostawą na sierpień 2013 roku. Dostawy wyniosły 107 300 ton (2146 lotów). Całość wolumenu przypadła w udziale firmie ED&F Man Ltd. Cukier pochodził z Meksyku, Brazylii ,Tajlandii i Gwatemali. Także w tym przypadku dostawa była niska.

Ostatnio real jest dość słaby, co poprawiło zyski tamtejszych eksporterów cukru. Deprecjacja tej waluty obok sytuacji technicznej rynku jest głównym powodem ostatnich przecen na giełdach. Słaby real sprawia także, że Brazylijczycy sprzedają bezpośrednio cukier, czym można tłumaczyć małe dostawy przez giełdę. Większe zbiory trzciny cukrowej i w efekcie także produkcja cukru w Brazylii przemawiają za dalszymi spadkami notowań.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here