W poniedziałek tendencja spadkowa za oceanem i w Paryżu była kontynuowana. W konsekwencji amerykańska soja (też olej sojowy) oraz kukurydza wróciły już na swoje wieloletnie minima, a pszenica SRW spadła poniżej 6,0 usd/buszel.
Unijne zboża na nowych długookresowych minimach
W Paryżu straciły na wartości obydwa zboża, ustanawiając nowe długookresowe minima terminu marcowego. W przypadku pszenicy, ożywienie popytu odnotowane w połowie stycznia szybko osłabło, a konkurencja w regionie Morza Czarnego w dalszym ciągu wywiera duży wpływ na tendencję międzynarodową. Do spadku cen przyczyniają się także perspektywy zbliżonej do rekordu produkcji rosyjskiej w 2024 roku.
Rzepak tanieje naśladując soję i canolę
Notowania lutowego rzepaku (kończy obrót w środę) spadły poniżej 425 eur/t w ślad za soją, canolą i korektą spadkową na rynku ropy. Majowy kontrakt na rzepak wyceniony był na 426 eur/t, a dostawy w sierpniu na 419,5 eur/t.
Perspektywa bardzo dobrych zbiorów soi w Argentynie w tym roku w dalszym ciągu wywiera presję spadkową, pomimo niepokojącego wzrostu temperatur obserwowanego obecnie w tym kraju.
Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:
Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart,com