Spotkania ministra Czesława Siekierskiego z rolnikami w terenie

O sytuacji na rynkach rolnych i o przyszłości sadownictwa rozmawiał wczoraj z rolnikami minister Czesław Siekierski podczas wizyty na ziemi opatowskiej i sandomierskiej.

W Lipniku, w powiecie opatowskim minister Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu z rolnikami z tego regionu. Spotkanie miało charakter otwarty.

Wymagania Zielonego Ładu są dużym obciążeniem dla polskiego rolnictwa

Minister Siekierski zgodził się z rolnikami, że wymagania Zielonego Ładu są dużym obciążeniem dla polskiego rolnictwa.

– Unijna polityka rolna i zbyt szerokie otwarcie na produkty rolne z Ukrainy skłoniły rolników do eskalacji protestów. Dziś rolnicy, nie tylko polscy, lecz także innych krajów członkowskich, oczekują uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział szef resortu rolnictwa i zapewnił rolników, że będzie zabiegać o zmianę tych elementów Zielonego Ładu, które są nieracjonalne z punktu widzenia naszego sektora rolniczego.

Minister zapowiedział również, że projekt rozporządzenia KE przedłużającego autonomiczne środki handlowe w imporcie z Ukrainy o kolejny rok, będzie szczegółowo analizowany pod kątem uwzględnienia w nim postulatów Polski.

Będziemy w dalszym ciągu podtrzymywać nasze postulaty

– Ze wstępnej analizy wynika, że propozycje KE generalnie idą we właściwym kierunku, jednak nasze postulaty uwzględniają tylko częściowo. W dyskusjach na forum UE będziemy w dalszym ciągu podtrzymywać nasze postulaty– zapowiedział minister Siekierski.

Podczas otwartej dyskusji rozmawiano również o formach wsparcia, na które rolnicy będą mogli liczyć w bieżącym roku. 

Przyszłość polskiego sadownictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów to temat kolejnego w tym dniu spotkania ministra Siekierskiego. 32. Spotkanie Sadownicze odbywało się w Zespole Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu-Mokoszynie.

Rozwiązania muszą zostać wypracowane we współpracy z rolnikami

Podczas panelu dyskusyjnego minister Czesław Siekierski podkreślił, że rolnictwo to sektor coraz bardziej uzależniony od wahań na rynku krajowym i międzynarodowym, a rozwiązania muszą zostać wypracowane we współpracy  i w dialogu z rolnikami.

– Pamiętajmy, że Polska eksportuje produkty żywnościowe za 50 mln euro. Faktem jest też, że obecnie kontrole na granicach osłabły, a wsparcie w zakresie bezpieczeństwa finansowego, w kontekście ubezpieczeń i kredytów, nie jest wystarczające – powiedział minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że widzi potrzebę zablokowania dopływu owoców z Ukrainy – To da szansę polskim sadownikom na większą opłacalność produkcji – powiedział minister Siekierski.

Źródło i fot.: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics