Spotkanie europejskich plantatorów buraków cukrowych z Komisarzem Januszem Wojciechowskim

W dniu 20 października br. Prezydium CIBE odbyło spotkanie z Komisarzem ds. Rolnictwa Januszem Wojciechowskim. 

Spotkanie europejskich plantatorów z Komisarzem Januszem Wojciechowskim
Spotkanie europejskich plantatorów z Komisarzem Januszem Wojciechowskim

Przedstawiciele europejskich plantatorów przedstawili stanowisko CIBE oraz przedyskutowali z Komisarzem szereg następujących zagadnień: regulacje rynkowe (siatka bezpieczeństwa, instrumenty rynkowe, zarządzanie kryzysowe), ochrona roślin, nowe propozycje dotyczące rozporządzenia o zrównoważonym stosowaniu pestycydów (SUR) i Nowych Technik Hodowlanych (NBT), rolnictwo precyzyjne, handel z krajami trzecimi i środki lustrzane, kryzys energetyczny i nawozowy, bioenergia oraz biogospodarka.
Prezes CIBE Marcel Jehaes podziękował Komisarzowi, że podczas Kongresu w Gdańsku przyznał, że ostatnia reforma była tą złą reformą! Wiele kryzysów osłabiło uprawę buraków cukrowych w Europie i ubolewamy, że Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa nie do końca to zauważa. Koniec systemu kwot pociągnął za sobą dramatyczne konsekwencje: osłabienie pozycji rolników, trudności w utrzymaniu sprawiedliwego podziału wartości dodanej w łańcuchu dostaw czy czteroletni okres, w którym w praktyce nie mogliśmy mówić o opłacalności uprawy buraków. Do tego doszły: Brexit i utrata rynku zbytu, pandemia, która przyczyniła się do redukcji spożycia cukru. Wojna w Ukrainie powoduje kryzys energetyczny i nawozowy, co ma ogromny wpływ na koszty zarówno plantatorów, jak i przetwórców buraków cukrowych, w tym ryzyko zamykania cukrowni. Wciąż mamy do czynienia z niekończącym się otwieraniem unijnego rynku cukru bez jakiejkolwiek wzajemności lub warunkowości i równych szans.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Nykiel (Prezes ZG KZPBC) odniósł się do kwestii związanej z właściwą ochroną buraka cukrowego. Wyraził zaniepokojenie nową propozycją dotyczącą SUR, ale także obecnym prawodawstwem dotyczącym środków ochrony roślin. Propozycja jest nie do przyjęcia i musi zostać dogłębnie poprawiona. CIBE jako przedstawiciel wszystkich plantatorów buraka cukrowego w Europie naciska i będzie dalej dążyć do zmiany tej propozycji. Od 2018 r. utraciliśmy ponad 25 substancji czynnych. Kolejne substancje czynne (w tym 2 kluczowe herbicydy) są zagrożone zniknięciem z zestawu narzędzi ochrony roślin. Zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami był fatalnym w skutkach błędem. Obecnie kwestia herbicydów jest kluczowa, ponieważ chwasty są jednym z głównych problemów w ochronie buraków cukrowych. My nie możemy już pozwolić sobie na większe ograniczenia, to będzie miało druzgocący wpływ na plony. W kwestii wniosku Komisji w sprawie rozporządzenia o zrównoważonym stosowaniu pestycydów (SUR), należy przedstawić kompleksowe oceny skutków, aby ocenić, czy cele są wykonalne. Do dzisiaj żadna poważna i dogłębna analiza nie została wykonana! Należy bezwzględnie dokonać przeglądu definicji „obszarów wrażliwych” znajdującej się we wniosku, która  wprowadza zakaz stosowania na tych obszarach wszystkich pestycydów (chemicznych lub niechemicznych). Pierwsze obliczenia i szacunki wskazują, że procent powierzchni, której ma to dotyczyć będzie bardzo wysoki (w Polsce ponad 25%, a w niektórych krajach nawet ponad 50%). Utrzymanie takiej definicji doprowadziłoby do zakończenia uprawy buraków cukrowych w wielu regionach! Przyjęta przez Komisję bardzo restrykcyjna nowa definicja Integrowanej Produkcji Roślin może prowadzić do sytuacji, w których będzie już za późno na zapewnienie zadowalającej kontroli nad szkodliwymi organizmami. Znowu jest to niewykonalne i musi zostać poprawione. Co więcej taka definicja może „zamknąć drzwi” do zaprawiania nasion.

Wypadek ciężarówki. Buraki cukrowe zasypały jezdnię i rów

Nie bez znaczenia jest także to, że cały sektor buraka już poczynił znaczne starania, które ograniczyły stosowanie środków ochrony roślin. Wysiłki te muszą być również brane pod uwagę.

Źródło: Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa! Nie ma widoków na poprawę

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa i wynika z nadmiaru zboża, który jest nadal wynikiem niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy na rynek unijny, po...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics