Spotkanie ministra rolnictwa z Krajową Radą Wieprzowiny. Co dalej z hodowlą świń?

29 stycznia 2024 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce oczekiwane przez branżę spotkanie Krajowej Rady Wieprzowiny (KRW)  z Ministrem Czesławem Siekierskim. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele kluczowych organizacji oraz rolnicy indywidualni m.in. Janusz Terka (Solidarność RI), Aleksander Dargiewicz (POLPIG), Bartosz Czarniak (POLSUS), Natalia Włodarska (UPEMI), Bogusław Prałat (PZNPŚ), Damian Kacprzak (PZNPŚ), Witold Choiński (Polskie Mięso), Maciej Perzyna (przedstawiciel nauki) oraz doradcy Bogusław Kołodziejczyk, Jacek Wlaźniak. O wysokiej randze spotkania świadczy fakt, że poza ministrem rolnictwa w spotkaniu wzięli udział sekretarze stanu Jacek Czerniak i  Michał Kołodziejczak, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywnościowego i Weterynarii Monika Wilińska i inni przedstawiciele resortu.

Krajowa Rada Wieprzowiny spotkała się z ministrem rolnictwa. Co dalej z hodowlą świń?

Krajowa Rada Wieprzowinypowstała jako organizacja społeczna, której oddolne inicjatywy mają doprowadzić do głębokiej reformy polskiej branży trzody chlewnej. Pierwszym krokiem jest opracowanie strategii, która uwzględni między innymi następujące kwestie:  odbudowę krajowej produkcji prosiąt, ograniczenie importu zarówno zwierząt jak i wieprzowiny oraz osiągnięcie samowystarczalności Polski w zakresie produkcji mięsa wieprzowego. Duża determinacja przedstawicieli branży, która znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji, doprowadziła do  zdefiniowania najważniejszych celów i koniecznych działań, które umożliwią przygotowanie, a przede wszystkim wdrożenie skutecznej wieloletniej strategii dla sektora wieprzowego. Według przedstawicieli KRW do kluczowych obszarów wymagających pilnej interwencji, należą: zniesienie barier prawnych, walka z ASF, założenia i wytyczne dla inwestycji i wsparcia finansowego, ochrona zdrowia oraz dobrostan stad świń, ochrona klimatu i środowiska, powiązania handlowe i rynki zbytu, a także jakość żywności i zdrowie publiczne.

Pierwsze spotkanie z nowymi władzami resortu rolnictwa służyło przede wszystkim zaproszeniu do współpracy i oficjalnemu przedstawieniu rozwiązań proponowanych przez branżęRealizacja celów KRW zależy bowiem od wielu zmian legislacyjnych, bez których nie może być mowy o uratowaniu polskiego sektora wieprzowego.

Powołanie stałego zespołu KRW/MRiRW ds. rozwoju trzody chlewnej

Przedstawiciele KRW, świadomi warunków koniecznych dla powodzenia strategii, zwrócili się do Ministra z prośbą o powołanie stałego zespołu KRW/MRiRW ds. rozwoju trzody chlewnej. Bez oddelegowania do prac nad nią osób umocowanych i  kompetentnych po stronie MRiRW, które będą zaangażowane i zdolne do współpracy ze stroną społeczną – beneficjentem zmian, dźwignięcie z zapaści sektora trzody chlewnej będzie bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Krajowa Rada Wieprzowiny ma pełną  świadomość, że część rozwiązań uzależniona jest od innych resortów, a nie wyłącznej współpracy z MRiRW. W opinii KRW konieczne jest, aby zespół ministerialno-społeczny miał możliwość i jednocześnie obowiązek ścisłej i efektywnej współpracy z resortami Klimatu i Środowiska oraz Rozwoju i Technologii, które są kluczowe dla osiągniecia wszystkich, zakładanych przez Krajową Radę Wieprzowiny celów.

Minister Czesław Siekierski potwierdził i zapewnił uczestników spotkania, że odbudowa pogłowia świń jest również jego celem. Sekretarz stanu Jacek Czerniak zwrócił uwagę, że spadek krajowej produkcji i opieranie się na imporcie mięsa i samych zwierząt może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny dla branży i zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego. Poparł on konieczność etapowej współpracy na wielu płaszczyznach, które zabezpieczą samowystarczalność Polski w produkcji wieprzowiny.

Wprowadzenie długoletnich umów między zakładami, a producentami świń

Minister Kołodziejczak zwrócił natomiast uwagę na  bezpieczeństwo produkcji, które powinno opierać się na wprowadzeniu długoletnich umów między zakładami, a producentami świń. Decyzja o przedmiocie i zasadach współpracy pomiędzy MRiRW oraz KRW będzie podjęta w ciągu najbliższego tygodnia, tak aby jak najszybciej rozpocząć pracę nad przygotowaniem strategii odbudowy sektora trzody chlewnej w Polsce. Obecnie w ministerstwie powołany jest zespół ds. odbudowy pogłowia świń, który koordynuje Pani Dyrektor Monika Wilińska.

Warto zaznaczyć, że strona ministerialna nie wyraziła jeszcze jednoznacznej deklaracji co do wsparcia prac nad odbudową branży trzody chlewnej ze stroną społeczną. Czekamy na decyzję MRiRW, aby jak najszybciej można było rozpocząć prace. Czy dla polskiego schabowego przyjdą lepsze czasy? To wszystko zależy od determinacji branży oraz otwartości i efektywności w działaniu MRiRW – czytamy w komunikacie.

Źródło: UPEMI

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics