Sprzedaż leków weterynaryjnych bez recepty możliwa w Internecie

Od 28 stycznia 2022 nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży detalicznej na odległość weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii (OTC).  Przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny lekami weterynaryjnymi o kategorii (OTC) także w Internecie, a Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie informuje o możliwości rejestracji dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić taką sprzedaż. Na liście zgłoszonych jest obecnie 26 podmiotów z całego kraju. 

Sprzedaż leków weterynaryjnych bez recepty możliwa w Internecie
Sprzedaż leków weterynaryjnych bez recepty możliwa w Internecie

Zgodnie z art. 104 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, podmioty uprawnione do dostarczania weterynaryjnych produktów leczniczych mogą oferować takie produkty w sprzedaży na odległość pod pewnymi warunkami. Komisja Europejska zaproponowała projekt wspólnego logo, które pozwoli właścicielom zwierząt zweryfikować dostawcę i bezpiecznie zakupić dany produkt leczniczy.

Jak wskazuje art. 71 ust. 1a ustawy Prawo Farmaceutyczne przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi bez przepisu lekarza (OTC) poza zakładami leczniczymi dla zwierząt, po dokonaniu zgłoszenia wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii. Zgłoszenia należy dokonać na 7 dni przed rozpoczęciem działalności. Do dokumentu zgłoszeniowego należy dołączyć kopię wypisu z ewidencji działalności gospodarczej lub wypisu z KRS.

Do tej pory internetową sprzedaż leków OTC w Polsce mogły prowadzić jedynie apteki ogólnodostępne i punkty apteczne. Dotyczyło to jednak tylko leków przeznaczonych dla ludzi. Polskie przepisy nie przewidywały natomiast możliwości prowadzenia sprzedaży online leków weterynaryjnych. W konsekwencji, taki obrót był uznawany za nielegalny – co wielokrotnie podkreślał Główny Lekarz Weterynarii i co znalazło potwierdzenie również w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z niezrozumiałych względów prawo różnicowało więc sytuację przedsiębiorców działających na rynku weterynaryjnym oraz tych, działających na rynku leków „ludzkich”. Rozporządzenie 2019/6 w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych nie tylko znosi tę systemową nierówność, ale przede wszystkim pozwoli na zapewnienie opiekunom zwierząt lepszej dostępności do leków weterynaryjnych – mówi Szymon Studziński, adwokat w kancelarii MOYERS.

Ważna zmiana dla przedsiębiorców, ale także dla opiekunów zwierząt domowych

Dokument zgłoszeniowy należy wypełnić i przesłać do wojewódzkiego inspektoratu weterynarii, właściwego terytorialnie dla miejsca prowadzenia działalności. Dokument wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia będzie uznany za dowód zgłoszenia i będzie uprawniał do zakupu produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych.

To ważna zmiana dla przedsiębiorców, ale także dla opiekunów zwierząt domowych. W polskich domach mieszka ponad 17 milionów zwierząt domowych i liczba ta rośnie. Uregulowanie kwestii dostępu do leków weterynaryjnych wydawanych bez recepty poprzez kanał sprzedaży online, pozwoli milionom właścicieli zwierząt szybciej reagować i skuteczniej zapobiegać niektórym schorzeniom ich pupili jak i ich samych – mówi Radosław Knap, sekretarz generalny stowarzyszenia POLPROWET, skupiającego producentów i dystrybutorów leków weterynaryjnych.

Trzeba spełnić kilka warunków

Przedsiębiorcy, w tym sklepy zoologiczne czy lecznice weterynaryjne, muszą spełnić kilka warunków w celu uruchomienia sprzedaży online z lekami weterynaryjnymi o kategorii OTC, do których należą na przykład preparaty przeciwko kleszczom jak obroże, krople do podania na skórę, czy tabletki do odrobaczania.

Rejestracja przedsiębiorców, wykorzystanie unijnego logotypu wraz z przekierowaniem do rządowej strony www z listą podmiotów jest konieczne w przypadku sprzedaży przez Internet leków OTC dla zwierząt. Niewiadomą pozostaje nadal kwestia obrotu w kanale online leków wydawanych na receptę. Możliwość taka jest zależna od ustawodawcy danego kraju członkowskiego. W przypadku Polski będzie to przedmiotem konsultacji przy tworzeniu nowej ustawy, choć przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych  podczas Dnia Weterynarii deklarowali, że w polskiej ustawie krajowej nie jest planowane obecnie umożliwienie sprzedaży online dla leków wydawanych na receptę  – podsumowuje Radosław Knap z POLPROWET.

Źródło: POLPROWET

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE