Znamy stawki dopłat do materiału siewnego. Są wyższe niż rok temu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało stawki dopłat dopłat do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017. Są one wyższe niż w ubiegłym roku.

\"rolnictwo,


Na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przeznaczono kwotę 106 755 tys. zł.

W tym roku stawki dopłat są wyższe i wyniosą do 1 ha:

  • 92,45 zł (w ubiegłym roku: 69,40 zł) – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych;

  • 147,90 zł (w ubiegłym roku: 111 zł) – w przypadku roślin strączkowych;

  • 462,25 zł (w ubiegłym roku: 347 zł) – w przypadku ziemniaków.

Wysokość stawek wyliczono na podstawie wnioskowanej powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych w terminie od 15 stycznia do 26 czerwca 2017 r.

Prace nad rozporządzeniem w sprawie stawek dopłat do 1 ha zostały przyspieszone w związku z trudną sytuacją rolników spowodowaną m.in. przez przymrozki, deszcze, nawałnice i huragany.

– W związku z koniecznością przyspieszenia wypłaty środków na odtworzenie produkcji roślinnej rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk projekt rozporządzenia będzie procedowany w trybie pilnym  do dnia 6 października – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here