Stop dla nielegalnych środków ochrony roślin!

Środki ochrony roślin, podobnie jak leki, należą do grupy produktów chemicznych podlegających rygorystycznym regulacjom prawnym. Procedura zatwierdzania jest złożona i przebiega pod ścisłym nadzorem instytucji państwowych, dzięki czemu na rynek trafiają wyłącznie produkty dokładnie przebadane oraz bezpieczne dla konsumentów, użytkowników i środowiska.
 

 

\"\"

 


Nad legalnym obrotem środkami ochrony roślin czuwają wyspecjalizowane służby i inspekcje kontrolne. Wyprodukowanie nowej substancji aktywnej, a z niej środka ochrony roślin wymaga blisko 10 lat badań, pracy naukowej, rejestracji co wiąże się z nakładami finansowymi sięgającymi milionów euro.

Niestety podobnie jak inne branże również branża agrochemiczna zmaga się z problemem fałszowania produktów. W odróżnieniu jednak od fałszywych ubrań czy płyt CD, nie przebadane pod kątem toksyczności i bezpieczeństwa, nieznanego pochodzenia substancje chemiczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników i konsumentów.

Skala problemu

Z danych Europolu wynika, że 10 proc. europejskiego rynku środków ochrony roślin stanowią substancje chemiczne nieznanego pochodzenia. Jeśli zostaną przepakowane i otrzymają profesjonalnie wykonane etykiety, wykrycie podróbek może być bardzo trudne bez specjalistycznych badań.

Źródła podróbek

Źródłem pochodzenia podrabianych środków ochrony roślin najczęściej są Chiny. Substancje chemiczne nieznanego pochodzenia docierają do Europy przez porty, drogą lotniczą lub lądową,  a brak granic wewnątrz Unii Europejskiej ułatwia oszustom nielegalną dystrybucję. Substancje chemiczne nieznanego pochodzenia oferowane są jako środki ochrony roślin na targowiskach, w handlu obwoźnym, a także w Internecie.

Innym rosnącym źródłem problemu jest nielegalny handel równoległy. Pod pretekstem handlu równoległego do kraju sprowadzane są nielegalne preparaty chemiczne i sprzedawane po cenach rynkowych lub znacznie wyższych, wykorzystując renomę producentów obecnych na rynku od lat.
Zagrożenie dla zdrowia i życia

Czytaj także:
Czy produkcja grochu na 2014 rok się opłaca?
Jak odchwaścić zboża ozime?
Fungicydowa ochrona pszenicy

Nielegalne produkty w przeciwieństwie do środków ochrony roślin nie przechodzą żadnych badań, nie sprawdza się ich wpływu na zdrowie, ani na bezpieczeństwo żywności, konsumentów, użytkowników i środowiska. W konsekwencji stosowanie podróbek niesie za sobą poważne  zagrożenie bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego, środowiska naturalnego, a także rolnika wykonującego zabiegi z ich wykorzystaniem.

Straty związane z oferowaniem w handlu nieznanych substancji dotykają producentów środków ochrony roślin, jednakże największe straty z tego tytułu ponoszą rolnicy. W wielu przypadkach zastosowanie fałszywego preparatu prowadzi do zniszczenia całej plantacji. W 2012 roku w Grecji rolnicy zastosowali na plantacjach ryżu pokątnie zakupione środki chemiczne. Zniszczone zostały nie tylko te uprawy, ale z uwagi na warunki pogodowe również sąsiednie pola bawełny (700 ha). 

Zagrożenie może dotyczyć wszystkich konsumentów, gdy żywność pochodząca z takiej uprawy trafi na rynek, a wraz z nią nieznane i nie przebadane pod kątem bezpieczeństwa substancje chemiczne.

Polskie prawo reguluje również kwestie odpowiedzialności za posiadanie, transport, sprzedaż i stosowanie podrobionych środków ochrony roślin. Sprowadzanie zagrożenia dla życia i  zdrowia ludzi, zanieczyszczanie środowiska naturalnego podlega wielu poważnym sankcjom zawartym w ustawach i w kodeksie karnym.

Trudne do odróżnienia

Substancje nieznanego pochodzenia mogą być wprowadzane na rynek w opakowaniach do złudzenia przypominających te oryginalne, z przytwierdzonymi sfałszowanymi etykietami. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności produktu należy powiadomić najbliższy inspektorat PIORiN lub Policję.
Edukacja i informacja

Ważną rolę w walce z podróbkami odgrywa budowanie świadomości wśród użytkowników i instytucji publicznych odpowiedzialnych za walkę z procederem fałszerstwa. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin od ośmiu lat prowadzi działania informacyjne zmierzające do wyeliminowania tego niebezpiecznego procederu.

W kampanię włączył się: resort rolnictwa, krajowe inspekcje, organy ścigania, służba celna. Działaniom tym od samego początku towarzyszy kampania informacyjna skierowana do rolników. Stosowanie kilku prostych zasad pomoże ustrzec się przed zniszczeniem lub skażeniem uprawy, utratą dochodu i narażeniem zdrowia.

1.Kupuj środki ochrony roślin:

·    z czytelną etykietą w języku polskim
·    trwale przytwierdzoną do opakowania
·    z nazwą importera i posiadacza zezwolenia na wprowadzenie do obrotu
·    z datą produkcji i numerem partii
·    sprawdź czy na opakowaniu znajdują się odpowiednie zabezpieczenia producenta

2.    Środki ochrony roślin kupuj tylko w sklepie czy hurtowni:

·    która posiada stosowne zezwolenie
·    która odbierze puste opakowanie
·    do której masz zaufanie 

3.    Kupując żądaj faktury

4.    Nie kupuj od przygodnych sprzedawców

5.    Miej ograniczone zaufanie do „specjalnych ofert”

6.    Poznaj swojego Inspektora Ochrony Roślin

Pamiętaj, że kupując podrabiane lub nielegalnie wprowadzone do obrotu środki ochrony roślin narażasz się na:

·    stratę plonu i utratę dochodu
·    skażenie gleby i problemy z płodami w przyszłych latach
·    nieznane pozostałości w płodach rolnych.

Tych kilka prostych zasad pozwoli uniknąć zagrożeń z zastosowania substancji chemicznych nieznanego pochodzenia. A przezorność w tym wypadku jest najważniejszą spośród nich.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jubileuszowa 10. edycja Targów WorldFood Poland zakończona sukcesem – nowości, debaty i rozwój międzynarodowych relacji biznesowych

Targi WorldFood Poland, najważniejsze wydarzenie branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej, zakończyły w ubiegłym tygodniu swoją 10. jubileuszową edycję w halach EXPO XXI w Warszawie,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics