Suche ziarno zwiększa opłacalność produkcji kukurydzy

Wynik ekonomiczny w uprawie kukurydzy na ziarno uzależniony jest od wartości produkcji i kosztów poniesionych w czasie jej uprawy. Większość analiz opłacalności wskazuje jako główne czynniki zrównoważenia wartości produkcji i kosztów: wartość nawożenia rośliny, koszty obsługi technicznej, suszenie ziarna i właściwy dobór odmiany.

Odmiana kukurydzy KWS ALMONDO

Europejska inicjatywa na rzecz suchego ziarna (European Dry Down Initiative) – EDDI wprowadzona przez firmę KWS to nowatorska metoda hodowli mieszańców kukurydzy. Prace hodowlane w omawianej roślinie skierowane są przede wszystkim na wyselekcjonowanie odmian wysoko plonujących. Ponadto odmienność inicjatywy EDDI polega na jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązania zmniejszającego koszty uprawy kukurydzy, szczególnie koszty suszenia (tj. energii).

Główne cele hodowlane EDDI to przede wszystkim:

Wysoka produkcja ziarna. Plon ziarna odmiany KWS Emporio (KXC 0121) w roku rejestracyjnym COBORU 2021 wyniósł 146,22 dt z ha, przy średniej plonu w tym roku 129,4 dt z ha w grupie wczesnej. Wartość produkcji odmiany KWS Emporio charakteryzowała się nawet wyższymi wartościami od odmian wzorcowych grup badawczych COBORU średniowczesnych i średniopóźnych. Średni plon ziarna tej odmiany przewyższał średnioroczny wzrost plonu, wynikający z postępu genetycznego odmian rejestrowanych corocznie przez COBORU.

Redukcja kosztów suszenia. Koszt suszenia kukurydzy w ubiegłym roku wyniósł 120-140 zł za tonę. W tym sezonie ze względu na galopujące ceny energii koszt suszenia trudny jest do ustalenia. Przewiduje się, że może on przekroczyć 250 zł za tonę. Kukurydza ziarnowa EDDI zbierana będzie o wilgotności poniżej 20%. Redukcja wilgotności z 30 – 35% do 20% może być szczególnie korzystna przy obecnych cenach energii. Założenie 10 % redukcji wilgotności jest ekonomicznie równoznaczne ze wzrostem plonu. Analiza kosztów suszenia i doświadczenia praktyczne KWS wskazują, że większa o 1% wilgotność ziarna kukurydzy „kosztuje” równowartość około 2 dt plonu. Jako podstawową miarę wczesności odmian ziarnowych COBORU wskazuje wilgotność plonu w czasie zbioru.  Wilgotność KWS Emporio była niższa od średniej wzorca o około 1,5 pkt. %. Warto podkreślić, że poziom wilgotności odmiany był jednym z najniższych w doświadczeniach rejestracyjnych COBORU roku 2021.

Właściwy wybór odmiany. Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy w warunkach klimatycznych naszego kraju minimalizuje ryzyko strat plonu. Preferowany jest siew odmian kukurydzy wcześnie dojrzewających. Odmiany wczesne EDDI charakteryzują się wyższym i mniej zależnym plonem od warunków pogodowych niż odmiany późniejsze. Wybierając nowoczesne odmiany wczesne EDDI z każdym rokiem zasiejemy odmiany plenniejsze, lepiej przystosowane do warunków suszy i zmiennych warunków glebowych. Wigor początkowy odmian EDDI szczególnie przydatny będzie na glebach ciężkich, zwięzłych, wolno ogrzewających się. Mieszańce EDDI poprawią plon w warunkach, gdy kukurydza narażona jest na wyleganie korzeniowe i łodygowe. Dość ważna jest również zdrowotność odmian EDDI, a w szczególności stopień odporności na fuzariozy.

Odmiana kukurydzy KWS EMPORIO

Korzyści ekonomiczne wynikające z wyboru odmiany EDDI:

  • zbiór kukurydzy poniżej 20% wilgotności ziarna w rejonach uprawy o dłuższym okresie wegetacji, 25% wilgotności w rejonach północnych Europy,
  • małe ryzyko straty plonu, pomimo wyższego plonu odmian później dojrzewających,
    ze wzrostem liczby FAO wzrastają koszty suszenia i prawdopodobieństwo niedojrzenia kukurydzy,
  • łatwe zarządzanie, większa elastyczność płodozmianu,
  • wyższa tolerancja na zimno w okresie wiosennym,
  • lepsze kwitnienie i dojrzewanie,
  • unikalny program hodowlany, łączący wyższy plon i redukcje kosztów,
  • niski wskaźnik infekcji fuzarium.

Korzyści związane ze zrównoważonym rozwojem

Zarówno rynek, jak i polityka ekologiczna EU szukają rozwiązań, które wspierają europejskie wysiłki na rzecz redukcji pestycydów – kukurydza na ziarno EDDI charakteryzuje się mniejszym wskaźnikiem zużycia pestycydów. Dzięki wczesnym terminom siewu, szybkiemu startowi początkowemu, dobremu wigorowi i zakrywaniu międzyrzędzi wskaźnik zużycia pestycydów, na ha w przeliczeniu na kg ziarna, jest mniejszy niż w odmianach klasycznych.

Zrównoważony rozwój i ochrona gleby: EDDI przyczynia się do dodatniego bilansu próchnicy, słoma pozostaje w glebie, a krótki okres wegetacji odmian EDDI umożliwia zastosowanie międzyplonu, spełniając polityczne i społeczne oczekiwania dotyczące zrównoważonego rolnictwa.

Najkorzystniejszy rachunek ekonomiczny w uprawie rośliny osiągniemy, gdy wysoki plon odmiany uda się połączyć z niskimi kosztami produkcji. Wybór odmiany KWS EMPORIO lub ALMONDO, wyhodowanych w systemie EDDI może przyczynić się do pożądanej poprawy rentowności uprawy kukurydzy.

Źródło: KWS Polska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics