Sukces Pride of Poland

– To było wielkie święto konia arabskiego w Polsce – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując podczas konferencji prasowej 50. edycję „Pride of Poland”.

W tym roku do Janowa Podlaskiego przyjechali najważniejsi, liczący się hodowcy z całego świata oraz ci, którzy kupują drogie i dobre konie.

– Ilość osób zainteresowanych tym wydarzeniem przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że polska hodowla koni czystej krwi arabskiej ma się znakomicie.

– W państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce jest około tysiąca znakomitej, najwyższej na świecie jakości klaczy i ogierów. Dobrze rozwija się również hodowla prywatna – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wystartowały 103 konie

Do Narodowego Pokazu Koni Arabskich zgłoszonych zostało 116 koni, a wystartowały w nim 103. Jest to w stosunku do ub. roku 52 procent więcej. Zwycięzcami klas zostały 4 konie prywatnej hodowli, 4 konie hodowli SK Janów Podlaski i 3 konie hodowli SK Michałów.

– To są fakty, że hodowcy przywieźli na czempionat 52 procent koni więcej niż rok temu. Wskazuje to na naszą wysoką pozycję w światowej hodowli koni arabskich. Liczącą pozycję zajmują w niej także prywatni hodowcy – zaznaczył prezes PKWK Tomasz Chalimoniuk.

Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk podsumowujący Pride of Poland

Sprzedano 26 koni

Podczas Aukcji Koni „Pride of Poland” oraz Summer Salle sprzedano 26 koni. Całkowita wartość sprzedanych zwierząt netto to 1 724 000 euro. Za najwyższą cenę, 400 000 euro, sprzedana została klacz Galerida, którą wylicytował kupiec z Kataru.  W licytacjach brało udział 47 kupców. Na podkreślenie zasługuje fakt, że byli wśród nich także kupcy z Polski.

Prezes Chalimoniuk zaznaczył, że w tym roku od razu po aukcjach podpisywane były umowy sprzedaży nieprzewidujące rezygnacji z transakcji.

Natomiast najlepszym koniem Pokazu została Encarina ze Stadniny Koni Janów Podlaski.

Nie ma upadku hodowli koni w Polsce

– Nie było upadku hodowli koni w Polsce, choć przez trzy lata taka informacja szła świat – powiedział minister Ardanowski i dodał, że Polska ma w dalszym ciągu prymat w hodowli koni arabskich na świecie.

– Kłamstwa o upadku państwowych stadnin i hodowli koni arabskich w Polsce skończyły się. Ci którzy je szerzyli powinni za to przeprosić – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister dodał, że kłamstwem również była informacja o wyprzedaży najlepszych koni – „rodowych sreber”.

– Nie sprzedajemy koni poniżej ustalonej wcześniej przez hodowców ceny. Wycofaliśmy z aukcji kilka koni, za które ceny nie były satysfakcjonujące. Zostaną one przez najbliższy rok w Polsce. Naszą powinnością jest dbanie o rozwój polskiej hodowli – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Koszty w 100% pokryte przez sponsorów

Tegoroczny Narodowy Czempionat Koni Arabskich oraz aukcja Pride of Poland zakończyły się sukcesem. Zdaniem ministra Ardanowskiego, ważne jest także to, że stadniny nie poniosły kosztów organizacji w sytuacji, gdy odczuwają straty spowodowane suszą.

– Wykorzystaliśmy duże zainteresowanie sponsorów, którzy sfinansowali czempionat i aukcję – podsumował minister.

Prezes Chalimoniuk dodał, że koszty imprezy w 100 procentach zostały pokryte z wpływów sponsorów i ze środków uzyskanych z organizacji imprez towarzyszących.

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here