Susza w USA wpływa na wzrost cen żywności

Ole Sloth Hansen, analityk rynków towarowych, Saxo Bank Miesięczny Indeks Cen Żywności, przygotowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) i obejmujący w sumie 55 artykułów spożywczych, w lipcu po raz pierwszy od czterech miesięcy odnotował wzrost – podskoczył o 6,1% do poziomu 213,15 pkt. po rekordowych zwyżkach cen kilku kluczowych upraw, m.in. kukurydzy, soi, pszenicy i cukru.

Ciężka susza w USA i innych regionach świata najbardziej odbiła się na dwóch indeksach składowych – na indeksie cen cukru i zbóż. Indeks cen zbóż wzrósł o 17,1%, za nim plasuje się cukier ze wzrostem o 11,7%.

W ciągu miesiąca spadły jedynie ceny mięsa i przetworów mlecznych. Jak napisała UN FAO:
Zboża: Drastyczne pogorszenie perspektyw dla zbiorów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, spowodowane suszą i zbyt wysokimi temperaturami w najważniejszych etapach wzrostu zboża, spowodowało wzrost cen w lipcu o blisko 23%.

Wzrosły także notowania pszenicy na rynku międzynarodowym (o 19%), co wynika z pogarszających się perspektyw dla produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz oczekiwań związanych z mocnym popytem na pszenicę ze strony sektora zwierząt gospodarskich, otrzymującym się już drugi sezon z rzędu z powodu niewystarczających dostaw kukurydzy. Dla odmiany globalne ceny ryżu pozostały na niemal niezmienionym poziomie, a ogólny indeks FAO dla cen ryżu utrzymuje się na stabilnym poziomie 238 pkt., tylko o punkt wyżej niż w czerwcu.

Cukier: Przedwczesne deszcze w Brazylii (największy światowy eksporter cukru), które utrudniły zbiory trzciny cukrowej w lipcu wywołały gwałtowny skok cen w górę. Do wzrostu cen przyczyniły się też obawy wywołane opóźnieniem monsunu w Indiach oraz skąpymi opadami deszczu w Australii.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here