Susza zbiera żniwo też w Łódzkiem. Plon mniejszy nawet o 40 proc.

Żniwa 2015 na finiszu, niestety mimo sprzyjającej pogody, zbiory nie będą tak udane jak w roku poprzednim. Rolnicy z województwa łódzkiego uważają, ze średnie tegoroczne plony mogą być nawet o 40% niższe od poprzednich – informuje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ).
 
 

\"rolnictwo,

 

– Straty są większe w zbożach ozimych niż w jarych. Niestety zboża jeszcze dobrze nie wyrosły, a już dojrzały. Susza w okresie wegetacji roślin, później deszcze nawalne spowodowały, że zboże się pokładło, jest niższe, a ziarno gorszej jakości osypuje się albo kłos jest pusty. Niedobór wilgoci podczas nalewania ziarna spowodował, że może ono być po prostu drobne i mieć niski MTZ (masa tysiąca ziaren). W takich warunkach ziarna będą używane przede wszystkim jako pasza i stracą na cenie – wyjaśnia łódzki samorząd rolniczy.
 
Ale, jak zauważa IRWŁ, nie tylko susza jest problemem. Również gradobicia i huragany znacznie zaszkodziły uprawom. 
 
– Na niektórych polach nie będzie żniw, bo plony są całkowicie zniszczone – informuje Izba. 

Dodatkowo , w niektórych gospodarstwach wystąpiły komplikacje w szacownaniu strat. 

 
– Skomplikowana sytuacja jest na polach rolników, których uprawy się nie udały, niektórzy z nich je zlikwidowali i nie wiadomo czy protokoły szacujące ich straty zostaną przyjęte w urzędzie wojewódzkim – czytamy w komunikacie Izby.
 
Dlatego – jak informuje łódzka izba – gminy występują do wojewody o dodatkową pomoc. Według danych z 7 sierpnia br. tamtejszego urzędu wojewódzkiego, powiadomienia o wszczęciu procedury szacowania szkód złożyło 56 gmin. Z tego 49 dotyczy suszy (w tym 18 suszy i innych zjawisk, takich jak huragan i/lub grad). Natomiast 7 gmin zgłosiło procedury wszczęcia szkód z powodu innych zjawisk.
 
– Z uwagi na tak trudną sytuację zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wnioskował do wojewody Jolanty Chełmińskiej o pomoc dla poszkodowanych rolników w postaci: pomocy socjalnej w wysokości 500 zł/ha, przyspieszenia terminu składania wniosków i zwiększenia kwoty dotacji do dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, odroczenia terminu wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne rolników oraz dopłaty do kredytów preferencyjnych – podsumowuje łódzki samorząd.
 
oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/David Right

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here