Globalna produkcja kukurydzy w górę. Najnowsze prognozy USDA

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) spodziewa się, że globalna produkcja kukurydzy wzrośnie o 5,5% – rok do roku i wyniesie 1,221 mld ton. Obecna prognoza jest o 6,3 mln ton lepsza od tej z października, kiedy to korekta w górę sięgnęła 0,2 mln ton.

Światowe zbiory kukurydzy powinny wzrosnąć o blisko 6 procent

Lepsze prognozy dla Ukrainy i Rosji

W skali globalnej warto odnotować wzrost prognoz produkcji kukurydzy w Rosji i na Ukrainie – po ok. 1,5 mln ton, który z nawiązką zrekompensował gorsze oczekiwania zbiorów w Meksyku i w Egipcie.

Unijne zbiory kukurydzy zostały podniesione o skromne 0,1 mln ton do 59,8 mln ton, co oznaczać będzie poziom o 7,5 mln ton większy niż w fatalnym dla produkcji kukurydzy 2022 roku.

Za gwałtowne odbicie światowej produkcji (5,5% w skali roku) odpowiadać mają głównie USA, Argentyna (po katastrofalnej suszy), Unia Europejska i Ukraina, przy założeniu doskonałych, chociaż o 8 mln ton niższych zbiorach w Brazylii.

Światowe zużycie kukurydzy wzrośnie wolniej niż produkcja

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została podniesiona o 4,8 mln ton od października i powinna wynieść 1,205 mld ton. W skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 3,2%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji.

Wzrosły prognozy zapasów na koniec sezonu

Najnowszy raport zwiększył prognozę globalnych zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2023/24 o 2,6 mln ton do 315,0 mln ton.

W skali roku zapasy kukurydzy powinny zwiększyć się aż o 5,3% (16 mln ton).

Sytuacja podażowo-popytowa na światowym rynku kukurydzy wygląda bardzo dobrze w porównaniu do sezonu 2022/23. Może się ro jednak zmienić, jeśli sucha pogoda utrzyma się dłużej w Ameryce Południowej i doprowadzi do cięć oczekiwanej produkcji.

Amerykanie podnieśli krajowe prognozy zbiorów kukurydzy

W listopadowym raporcie na sezon 2023/24 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł krajowe plony (też zbiory) kukurydzy do poziomu 174,9 buszli/akr – powyżej oczekiwań rynkowych.

Rekordowe zbiory w USA i skokowy wzrost zapasów

Konsekwencją lepszego plonowania była korekta w górę o 4,3 mln ton krajowych zbiorów tego zboża do rekordowych 387 mln ton. Oznacza to, że produkcja kukurydzy w USA wzrośnie o 11% w skali roku, a zapasy na koniec sezonu aż o 58%.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics