Sytuacja na rynku pasz w Polsce

W dniu 22 maja br. w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Izby Zbożowo-Paszowej pt. „ Rynek pasz w Polsce, jego zaplecze surowcowe i kwestie bezpieczeństwa”. W konferencji wzięło udział ok. 100 uczestników, przedstawicieli administracji, świata nauki oraz przemysłu. Na spotkaniu obecne były również media, mi.in. PAP, TVP1, Polskie Radio, agronews.pl. Tak wysoka frekwencja, pozwala nam wnioskować, że istnieje duża potrzeba dyskusji na zadany temat.

 

\"\"

 

Konferencję prowadzili Prezes PSPO- Mariusz Szeliga oraz Prezydent IZP- Adam Tański. W imieniu Ministra Rolnictwa wystąpił Sekretarz Stanu w MRiRW – Kazimierz Plocke, który przedstawił aspekty finansowe nowej polityki gospodarczej na lata 2014-2020 oraz  podkreślił znaczenie wysokobiałkowych roślin dla rozwoju produktów pochodzenia zwierzęcego.Jako pierwsza swoją prezentację wygłosiła pani Olga Michalik-Rutkowska z Wydziału Pasz Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW. Poinformowała ona zgromadzonych między innymi o działaniach Ministerstwa nad poszukiwaniem możliwości zastąpienia soi, m.in. poprzez większe wykorzystanie śrut: rzepakowej i słonecznikowej oraz o decyzji o przedłużeniu na kolejne lata dopłat do upraw roślin strączkowych i motylkowych.

Nagrania z wypowiedziami prelegentów:
Sytuacja na rynku pasz i prognozy dla producentów zbóż- Adam Tański, Prezydent Izby Zbożowo-Paszowej
Perspektywy rozwoju produkcji pasz rzepakowych – Lech Kempczyński, Dyrektor Generalny PSPO
Jak rośnie rynek pasz w Polsce – Wiesław Dzwonkowski, IERiGŻ

Następnie głos zabrał przedstawiciel Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który przedstawił swój głos w temacie perspektyw rynku pasz w kontekście rozwoju produkcji zwierzęcej. Podkreślał on niewystarczające zapasy pasz wysokobiałkowych na rynku polskim, co zmusza nasz kraj do konieczności importu. Podkreślał, że pomimo dopłat ze strony państwa ich produkcja rośnie bardzo wolno. Jego zdaniem do 2017 roku i tak nie da się zastąpić śruty sojowej, śrutą rzepakową ze względu na rosnącą dynamikę wzrostu produkcji zwierzęcej, w tym drobiu.

W dalszej części konferencji głos został przekazany przedstawicielowi przemysłu paszowego – Witoldowi Obidzińskiemu, reprezentującego firmę De Heus Sp. z o.o. Podkreślił on, że jednym z głównych czynników limitujących zużycie pasz rzepakowych w Polsce są kwestie emocjonalne, a nie ekonomiczne. Negatywne nastawienie rolników i producentów pasz do np. koloru pasz rzepakowych bierze niczym nie uzasadnioną górę nad rachunkiem ekonomicznym . Zaznaczył on, jak wielkie znaczenie ma podjęcie odpowiednich działań promocyjnych, które mają przekonać rolników o tym, aby chcieli oni karmić swoje zwierzęta śrutą rzepakową. Według jego szacunków w Polsce istnieje potencjalna możliwość zagospodarowania 2,5 mln ton śruty rzepakowej.

Dyrektor Generalny PSPO – Lech Kempczyński w swojej prezentacji szczególną uwagę zwrócił na kwestię powiązania rynku biopaliwowego z przemysłem paszowym poprzez przemysł olejarski. Podkreślał też, że śruta oraz makuch, nie są produktami odpadowymi, jak zwykło się o nich mówić, ale stanowią jeden z produktów przemysłu olejarskiego. Dyrektor wyraził swoją negatywną opinię na temat uprawiania soi w Europie na skalę przemysłową.
Jednym z ważniejszych kwestii poruszonych w jego wypowiedzi była teza, iż krajowe oraz zewnętrzne otoczenie prawne, które na dzień dzisiejszy jest przyjazne dla producentów rzepaku, jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na rozwój rzepaku w Polsce.

W dalszej części konferencji wystąpiła prof. dr hab. Stefania Smulikowska ( Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt), która omówiła temat zastosowania śruty rzepakowej, makuchów i nasion rzepaku w żywieniu kurcząt brojlerów. Zaapelowała ona o sprawdzanie rozpuszczalności białka, by wiedzieć jaki poziom lizyny powinien być dodany do pasz.

W ostatnim referacie dr Marta Koncewicz-Jarząb z Biura Pasz, Farmacji i Utylizacji Głównego Inspektoratu Weterynarii, przedstawiła zgromadzonym wyniki urzędowej kontroli pasz w Polsce w ubiegłym roku. Według niej wyniki kontroli GIW są budujące, a bezpieczeństwo pasz, dzięki wdrożonym systemom zapewnienia jakości, jest na wysokim poziomie. Podkreśliła też, że w ostatnich latach spada ilość wykrytych nieprawidłowości dotyczących nielegalnego dodawania przetworzonych białek zwierzęcych do pasz.

Po zakończeniu wszystkich wystąpień Prezes Szeliga otworzył dyskusję. Dyrektor Generalny PSPO zadał pytanie skierowane do zebranych, czego przemysł paszowy oczekiwałby od przemysłu Olejarskiego. Niestety pytanie to pozostało bez odpowiedzi na forum publicznym. Jednak w rozmowach kuluarowych wskazywano nam na potrzebę zbierania publikacji nt. możliwości zastosowania pasz rzepakowych w żywieniu zwierząt i ich rozpowszechnianiu/udostępnianiu.

 

\"\"

 

Szczególnym zainteresowaniem cieszyłoby się bezpośrednie porównanie wyników efektywności skarmiania i kosztów śruty sojowej vs śruta rzepakowa.Obok części merytorycznej konferencja ta stanowiła doskonałą platformę do kuluarowej wymiany informacji i dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami na temat rynku pasz.
 

Redakcja AgroNews, fot.: pspo

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,876ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE