Szlachetna szara patyna na elewacje z drewna

W krajach skandynawskich, na wiejskich i miejskich osiedlach dominują domy drewniane w jaskrawych odcieniach koloru niebieskiego i czerwonego. Natomiast na nowo zabudowywanych obszarach w Niemczech trend ten maleje, rośnie natomiast zainteresowanie barwami naturalnymi. Jednak potrzeba wielu lat, aby drewniana elewacja uzyskała tchnący szlachetnością wygląd szarej patyny. Obecnie dostępny jest produkt typu „2 w 1”, który oprócz szerokiej ochrony nieodpornych gatunków drewna iglastego przed sinizną i zgnilizną nadaje im natychmiast równomierną patynę w naturalnym szarym kolorze na całej elewacji

Coraz większa grupa architektów i inwestorów w całości rezygnuje z dekoracyjnej ochrony drewna. Ich celem jest zachowanie naturalnego wyglądu narażonej przez wiele lat na wietrzenie elewacji drewnianej w wytwornych, szarych kolorach. Jednak życzenia i rzeczywistość często zderzają się ze sobą dość boleśnie. Od wielu lat bowiem, z przyczyn cenowych, do produkcji nie obciążanych statycznie elementów drewnianych, stosowanych na zewnątrz, używane są mało odporne gatunki drewna, takie jak świerk czy jodła. Tego rodzaju konstrukcje zawsze wymagały  i  nadal  wymagają chemicznej ochrony, jaką daje np. Aidol HK-Lasur. Sześcio-rakie zabezpieczenie, jakie daje ta lazura stosowanemu na zewnątrz drewnu, chroni jednocześnie przed sinizną, zgnilizną, owadami, pleśniami i algami, promieniowaniem UV i wilgocią. Sięgające wielu dziesięcioleci doświadczenia potwierdzają to ochronne działanie HK-Lasu-ry na nieodpornych gatunkach drewna. Obecnie dostępna jest od zaraz modyfikacja tego produktu pod nazwą „Grey-Protect”, obejmująca paletę naturalnych szarych odcieni, zapewniająca dyskretną dekoracyjną ochronę drewna. W przeciwieństwie do naturalnego zszarzenia wskutek działania promieni ultrafioletowych, produkt ten umożliwia nadanie obiektowi równomiernej kolorystyki zgodnie z wyborem.

Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do elewacji, ponieważ w ich przypadku strefy narażone i nie narażone na bezpośrednie wietrzenie podlegają różnym procesom, które uwidaczniają się w postaci plamistych przebarwień. Lepszy jest natychmiastowy efekt jednolitej szarej patyny, uzyskiwany za pomocą nowego produktu „2 w 1”. Efektem jest w tym przypadku głęboko matowa powierzchnia. O naturalnym wyglądzie, hydrofobowa, aktywnie oddychająca i regulująca wilgotność. Późniejsze zabiegi korygujące typu „kolor w kolor” dają się po wieloletnim wietrzeniu łatwo przeprowadzić. „Grey-Protect” rozszerza znane spektrum działania HK-Lasur, pozwalając oddzielić szlachetną szarą kolorystykę obudowy, deskowania, płoty, pergole, altany ogrodowe, podbitki dachowe, ściany szczytowe i elewacje od „kolorowego sąsiedztwa”.

Źródło i fot.: portal-prasowy.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics