Trwa akcja „Zanocuj w lesie”

Na terenie 425 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostały wyznaczone specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca te są do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 r.

Trwa akcja „Zanocuj w lesie”
Trwa akcja „Zanocuj w lesie”

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 10 maja 2021 r. w nadleśnictwie Celestynów, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że akcja „Zanocuj w Lesie” to jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu po trudach związanych z pandemią.

Warto obcować z przyrodą

“Wchodzimy w okres, w którym natura budzi się do życia.  Możemy połączyć naszą potrzebę wyjścia z domu z poznawaniem piękna polskiej przyrody. Dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że możemy już zaprosić wszystkich Polaków, wszystkie rodziny do biwakowania w lesie” – mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Lesistość w Polsce dzisiaj to 30 % powierzchni naszego kraju, pod tym względem jesteśmy w czołówce państw europejskich. Akcją „Zanocuj w Lesie” chcemy pokazać polską przyrodę, bioróżnorodność oraz świat zwierząt naszym obywatelom. Zachęcamy do oderwania się od rzeczywistości wirtualnej i bycia blisko natury“– dodał wiceminister Edward Siarka.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zaznaczył, że podczas trwania pilotażu programu „Zanocuj w Lesie” nie odnotowano żadnych problemów. Stąd decyzja o rozszerzeniu akcji.

600 hektarów przeznaczonych do bushcraftu w Polsce

“W 2019 r. kiedy rozpoczęliśmy program pilotażowy, mieliśmy do dyspozycji 65 tys. hektarów lasów. Teraz to aż 600 hektarów przeznaczonych do bushcraftu w Polsce” – powiedział Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

W konferencji prasowej wzięła także udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która została ambasadorem akcji.

“Po okresie izolacji, zamknięcia i braku aktywności fizycznej chcemy pokazać obywatelom przepiękne polskie lasy. Otwierając te tereny, chcemy zaprosić zarówno zaawansowanych bushcraftowców, ale także rodziny z dziećmi do wypróbowania noclegu na łonie natury” powiedziała wicemarszałek Gosiewska.


Akcja „Zanocuj w lesie” obejmuje nocleg w wyznaczonym miejscu w lesie dla dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej tych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu. Nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 13 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,119ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Czy mięso zostanie wyparte przez jego substytuty?

Mięso to niezbędny składnik diety człowieka. Cechuje je wyjątkowy skład chemiczny, wartość odżywcza i fakt że jest źródłem pełnowartościowego białka o korzystnych proporcjach aminokwasów....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE