Wzrosły ceny warzyw na rynku w Broniszach

Na rynku hurtowym w Broniszach w ciągu ostatnich trzech tygodni wzrosły ceny m.in. kapusty, marchwi, pietruszki i ziemniaków. O tej porze roku zazwyczaj warzywa są droższe.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznika rynku, najbardziej zdrożała kapusta. Aktualnie cena kilograma na rynku hurtowym w Broniszach waha się od 1,30 zł do 1,80 zł. Oznacza to dwukrotny wzrost ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Cebula sprzedawana jest w cenie od 1,00 zł do 1,16 zł za kilogram (opakowania 15 kg). Z kolei za marchew krajową można uzyskać od 1,30 zł do 1,65 zł za kilogram. Jest także marchew z importu  (Francja i kraje Beneluxu),  w cenach takich jak krajowe. Natomiast pietruszka kosztuje 5 zł za kilogram.

Krajowe ziemniaki w cenie od 90 groszy do 1,30 zł za kilogram (worki 15 kg). Porównując z ubiegłym rokiem cena jest dwukrotnie wyższa.

– Ale w 2015 r. zebraliśmy o 18 proc. mniej ziemniaków niż w 2014 r. – przypomina Skoczewska.
Spadają natomiast ceny krajowych warzyw szklarniowych.

Czytaj także:
Ceny owoców i warzyw w okresie 21.12.2015 – 07.01.2016

– Polskie pomidory malinowe są w cenie od 50 zł do 100 zł za karton 6 kg ( 8,30 zł – 16 zł za kilogram). W podobnej cenie są sprowadzane z Hiszpanii pomidory malinowe. Według informacji otrzymanych od importerów, specjalnie pod potrzeby polskich konsumentów, rolnicy hiszpańscy produkują pomidory malinowe. Jednak Polacy bardziej cenią sobie pomidory krajowe ze względu na ich smak. Krajowe ogórki szklarniowe są o tej porze droższe od importowanych. Cena ogórków polskich waha się od 11 do 12 zł za kilogram. Hiszpańskie są o połowę tańsze. Jednak, jak na tę porę roku, ze względu na dość wysokie temperatury i wysoką podaż, polska  produkcja spod osłon jest o 70% tańsza w porównaniu z ubiegłym rokiem – informuje Skoczewska.

Nadal trwa sezon cytrusowy. Cytryny od 2,60 do 6 zł za kilogram. Najdroższe są hiszpańskie. Pomarańcze kosztują od 2,60 zł do 5,50 zł w ofercie hurtowej (opakowania po 10 kg).  Najchętniej kupowane są pomarańcze hiszpańskie, ale są one również najdroższe.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Jeremy Keith

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here