Trzoda chlewna – jakie perspektywy?

Sytuacja na rynku trzody chlewnej ciągle nie wróciła do sytuacji sprzed zapaści cenowej. Na małej giełdzie niemieckiej ceny tuczników ustabilizowały się co niestety nie przekłada się na sytuację w Polsce.

Średnia cena skupu charakteryzuje się niewielkimi ale jednak spadkami i obecnie oscyluje wokół 5 zł/kg wagi żywej. Na ten trend może mieć wpływ zakup surowca z Holandii czy Niemczech przez zakłady mięsne w Polsce, w wyniku przypadków koronawirusa w kilku dużych zakładach ubojowych. Sytuację w Wielkopolsce dodatkowo komplikują ograniczenia wynikające z dwóch ognisk ASF i nałożonych decyzją Wojewody Wielkopolskiego obszarów zagrożenia oraz stref niebieskich wprowadzonych rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Ceny zbytu tuczników z tych stref wynoszą dzisiaj około 3,60 zł/kg. Taką cenę udało się uzyskać dzięki pracy delegatów WIR w powiecie poznańskim oraz szamotulskim, którzy organizują skup, transport oraz poszukują odbiorców surowca.

Możliwe zniesienie stref

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza w tym tygodniu otrzymano informację od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, że proces pobierania próbek krwi od zwierząt pozostających w strefach dobiega końca, i jeśli nie wydarzy się nic nowego, to będzie wkrótce możliwe zniesienie stref ograniczeń wynikających z rozporządzenia wojewody na części powiatu szamotulskiego oraz poznańskiego. Gigantyczną pracę musiała wykonać wielkopolska weterynaria aby takie próbki pobrać i w tym miejscu dziękujemy za ten wysiłek. To jest też kolejny przyczynek do wzmocnienia służb weterynaryjnych.

Komisja Europejska: możliwe zniesienie strefy niebieskiej już po 3 miesiącach

WIR:  W naszym województwie, gdzie przy słabych glebach, rolnicy są w stanie zarabiać, produkcja zwierzęca ma strategiczne znaczenie i takie instytucje jak weterynaria powinny być szczególnie wzmocnione. Po zniesieniu ograniczeń Wojewody Wielkopolskiego pozostanie strefa niebieska wyznaczona rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Standardowo trwa ona 12 miesięcy. W sprawie skrócenia czasu jej trwania zwróciliśmy się bezpośrednio do Komisji Europejskiej. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że będzie to możliwe pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku przez polskie władze weterynaryjne i oceny aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Komisja w swojej odpowiedzi zasugerowała również, że dzięki strefom niebieskim, handel trzodą z pozostałych obszarów może odbywać się swobodnie. Naszym zdaniem jest to przesłanka do kontynuacji rekompensat dla rolników ze strefy niebieskiej, o co zwróciliśmy się już z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: WIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here