Minister rolnictwa zapewnia, że ASF w Polsce jest pod kontrolą!

Afrykański pomór świń  to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki.

Polska jest jednym z Państw, w którym notuje się największą liczbę przypadków ASF. Komisja Europejska podaje, że od początku roku w krajach Wspólnoty i na Ukrainie, stwierdzono 2259 przypadków ASF.  Połowa tych przypadków pojawiła się w Polsce.

ASF w Polsce jest pod kontrolą i zmniejsza się

Jak podaje TVP INFO Jan Krzysztof Ardanowski ogłosił, że rolnicy bardzo skrupulatnie przestrzegają zasad bioasekuracji i tym samym ASF w Polsce jest pod kontrolą i zmniejsza się.

77 gmin w Polsce, spośród tych, w których ASF był wcześniej notowany, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do UE i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić już te gminy i przywrócić tam hodowlę świń. To jest potrzebne – mówił minister rolnictwa w rozmowie z Radiem Maryja.

Minister chce by przywrócić możliwość produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach, w których choroby nie ma już od kilkunastu miesięcy. Dodał, że małe gospodarstwa radzą sobie zdecydowanie lepiej niż duże.

Oprac. Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here