Tusk: Wsparcie Ukrainy nie kosztem polskiego rolnika, a Zielony Ład do poprawki

Premier Donald Tusk oświadczył wczoraj po zakończeniu „rolniczego szczytu”, że rząd i protestujący rolnicy są po tej samej stronie, a wspólnym celem jest  ochrona polskiego i europejskiego rolnictwa.

Tusk: Wsparcie Ukrainy nie kosztem polskiego rolnika, a Zielony Ład do poprawki Fot:Donald Tusk [© European Union, 2023 – Source: EUCO]

— Chcemy wesprzeć Ukrainę, ale to nie może być kosztem polskiego rolnika — zapewnił szef rządu na konferencji prasowej po zakończeniu wczorajszego spotkania z 30. przedstawicielami  protestujących grup rolników.

W czwartek (29 lutego) Donald Tusk, minister rolnictwa Czesław Siekierski i wiceministrowie w tym resorcie Michał Kołodziejczak i Stefan Krajewski spotkali się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z przedstawicielami protestujących rolników. Rozmowy tzw. rolniczego szczytu toczyły się wiele godzin za zamkniętymi drzwiami, ale nie udało się osiągnąć kompromisu.

Powodem trwającego od tygodni protestu rolników są przede wszystkim: napływ produktów rolnych z Ukrainy i wymogi europejskiego Zielonego Ładu.

Tusk: Wszyscy jesteśmy po tej samej stronie

Donald Tusk przyznał, że rolnicy mają silne argumenty. Zastrzegł przy tym, że „propozycje rozwiązań nie są może jeszcze spójne, a niektóre oczekiwania (…) z pewnością wygórowane”, ale zapewnił, że i rząd i protestujący rolnicy mają jeden cel.

— Wszyscy uwierzyliśmy, że jesteśmy po jednej stronie — przekonywał premier po spotkaniu zapewniając, że zarówno rząd, jak i rolnicy, mają jeden cel, którym jest ochrona polskiego i europejskiego rolnictwa. Wyjaśnił, że chodzi o to, by „ochronić polskie rolnictwo przed niesprawiedliwą decyzją o liberalizacji handlu z Ukrainą” oraz „realizować unijny Zielony Ład, ale nie pod przymusem”.

— Nie ściemniałem. Ja wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe. Myślę, że przynajmniej to zostało docenione przez moich rozmówców — powiedział po zakończeniu „szczytu” Donald Tusk.

Zielony Ład do poprawki

— Rolnicy są gotowi w sposób elastyczny, ewolucyjny realizować Zielony Ład tam gdzie jest to możliwe, tam gdzie jest to zrozumiałe dla nich, nawet od razu, ale nie zgadzają się —  i jestem po ich stronie — na przymusowe egzekwowanie zapisów, które nie do końca są racjonalne, a z punktu widzenia polskiego rolnictwa są delikatnie mówiąc przesadzone — oświadczył premier.

Zapowiedział także, że wspólnie z rolnikami zostanie przygotowana lista polskich postulatów dotyczących zmian w europejskim Zielonym Ładzie. — Przygotujemy taką listę postulatów z informacją, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów Zielonego Ładu, jeśli one nie ulegną zmianie — oświadczył szef rządu.

 — Nie chodzi o to, żeby wyrzucić cały Zielony Ład — zapewnił. Zwrócił jednak uwagę, że „tak naprawdę praktycznie wszystkie zapisy w Zielonym Ładzie dotyczące rolnictwa, szczególnie teraz, w okresie wojny i bezcłowego obrotu, są kolejnym ciosem i muszą być zawieszone lub wycofane”.

Embargo na produkty rolne z Rosji i Białorusi

Premier zapowiedział także, że rząd wspólnie z rolnikami będzie działał na rzecz objęcia embargiem produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Poinformował przy tym o innych postulatach protestujących rolników: wprowadzenia gwarantowanej ceny minimalnej na zboże na poziomie europejskim, żeby przynajmniej uzyskać podstawową opłacalność przy sprzedaży zboża, przede wszystkim pszenicy, a także  sfinansowania przez UE zakupu i transportu zboża z rynków europejskich dla państw potrzebujących.

Tusk podkreślił, że chodzi tu zarówno o pomoc humanitarną, jak i o uwolnienie Europy od nadmiaru zboża. Poinformował przy tym, że nadwyżka zbóż w Europie wynosi ok. 30 mln ton, a tylko w Polsce ponad 9 mln.

Szef rządu zapowiedział też, że dziś  będzie rozmawiał z liderami koalicji rządzącej i z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią w tej sprawie. — Będę ich przekonywał do takiej uchwały Sejmu, która jednoznacznie wskaże na potrzeby wprowadzenia tego typu decyzji — powiedział.

Ofiarami wojny w Ukrainie nie mogą być polscy rolnicy

Natomiast w odpowiedzi na postulat zamknięcia granicy z Ukrainą premier przyznał, że rząd bierze taką możliwość pod uwagę, jednak z wyłączeniem pomocy humanitarnej i militarnej. — Interesy kilkudziesięciu ukraińskich agroholdingów nie mogą być ważniejsze od interesów Europy i naszych rolników — oświadczył.

Tusk podkreślił, że nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem Ukrainy. Oświadczył, że „trzeba pomagać Ukrainie, w każdym aspekcie, ale ofiarami tej wojny nie mogą być polscy rolnicy”.

Co po rolniczym szczycie?

Uczestniczący w „szczycie” rolnicy przekazali po jego zakończeniu, że w czasie rozmów nie doszło do przełomu. Według szefa OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomira Izdebskiego strony dały sobie kilka dni na zastanowienie nad tym, co dalej. — Myślę, że udało się wykonać krok do przodu — powiedział Izdebski. —  Na razie protesty nie są przerwane — dodał.

Z czwartkowego spotkania wyszli jednak przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, bo – jak twierdzili – nie wszystkich dopuszczono do rozmów z rządem. Dzień wcześniej przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda ostrzegał, że jeśli nie będzie szybkiej reakcji rządu ws. rolników, to protesty będą się nasilały. — Powołaliśmy też wspólny sztab protestacyjny, na którym będziemy ustalać i przygotowywać kolejne nasze akcje protestacyjne, bo na 6 marca się to nie skończy — oświadczył we wtorek Piotr Duda.

Spotkanie w przyszłym tygodniu zapowiedział natomiast szef rządu. — Może piątego, może siódmego — nie w dniu manifestacji, bo wtedy się gorzej rozmawia — spotkamy się w tym czy podobnym składzie i wtedy poinformuję o efektach moich działań i być może także o decyzjach bardziej drastycznych, jeśli takie będą potrzebne — oświadczył Donald Tusk.

Źródło: Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obowiązkowa zgoda dla nowych mieszkańców wsi na uciążliwości rolnicze

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony podczas V posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 11 września 2024 roku...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics