Twaróg twarogowi nierówny

Minister Marek Sawicki wręczył 16 grudnia br., podczas uroczystej gali, znaki jakości Poznaj Dobrą Żywność producentom ponad stu produktów.

Kolegium naukowe oceniające jakość zgłoszonych produktów, tym razem przyznało certyfikaty 118 produktom, w siedmiu następujących kategoriach: mleko i jego przetwory, mięso i jego przetwory, mrożonki, przetwory owocowo-warzywne, wyroby piekarnicze i ciastkarskie, wyroby czekoladowe, miody, alkohole.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, europosłowie, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz producenci polskiej dobrej żywności.
Minister gratulując wyróżnionym z uznaniem odniósł się do ich sukcesów, zarówno na rynku europejskim, jak i rynkach światowych. „Dzisiejsza gala jest świętem polskich przetwórców artykułów rolno-spożywczych. Branża ta daje ponad 12% całego eksportu” – mówił minister. „Jest to jedyna znacząca dziedzina polskiej gospodarki, w której mamy dodatni bilans handlowy, ponad 2 mld euro za ubiegły rok. Są to pieniądze, które zostają w naszym kraju, są to także potrzebne miejsca pracy.”

Nawiązując do genezy Programu PDŻ minister zauważył, że tegoroczna edycja jest w pewnym sensie okrągłą rocznicą funkcjonowania tego znaku. „To święto, obchodzone pod obecną nazwą Poznaj Dobrą Żywność od siedmiu lat, w rzeczywistości jest dziesiątym, czyli jubileuszowym, gdyż zaczynaliśmy od znaku Polska Dobra Żywność, który funkcjonował przez trzy kolejne lata.”

Życząc wszystkim dalszych sukcesów minister powiedział: „O smaku i jakości polskiej żywności mówić nie trzeba, gdyż wszyscy doskonale ją znają.”

Obecny na gali sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz odczytał list Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników i organizatorów spotkania. Minister gratulując w imieniu prezydenta producentom tego prestiżowego wyróżnienia przyznawanego najwyższej jakości produktom żywnościowym mówił: „Program PDŻ jest cenną inicjatywą ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Popularyzuje ona wśród Polaków smaczne i zdrowe produkty żywnościowe oraz buduje zaufanie konsumentów do rodzimych marek i wytwórców. Program PDŻ stanowi także zachętę dla producentów, aby inwestowali w jakość, które zwiększa szanse produktu na osiągnięcie sukcesu rynkowego. Program pozwala również umacniać w społeczeństwie przekonanie, że polskie produkty nie ustępują towarom z zachodu. Świadczy o tym rosnąca, na sklepowych półkach, liczba artykułów ze znakiem PDŻ. Te certyfikaty to silna rekomendacja dla produktów i wskazówka dla poszukujących żywności ze sprawdzonego źródła.”

Zwracając się do producentów minister Dariusz Młotkiewicz przekazał życzenia prezydenta, powodzenia w dalszej działalności gospodarczej oraz wielu sukcesów na rynku krajowym i unijnym. Natomiast ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi życzył, aby w nadchodzących latach Program PDŻ nadal wypełniał ważną rolę promowania produktów najwyższej jakości.

Głównym odbiorcą Programu Poznaj Dobrą Żywność są konsumenci, dlatego ministerstwo rolnictwa stara się dotrzeć z informacją o dobrych polskich produktach do jak najszerszego grona odbiorców. Przy licznych akcjach informacyjno-promocyjnych współpracuje wiele osób. To także dzięki nim miliony Polaków dowiadują się o polskich wyrobach dobrej jakości. W związku z tym minister Marek Sawicki postanowił uhonorować i podziękować kilku osobom z tego licznego grona na co dzień włączających się w promocję polskich produktów, a są nimi: Małgorzata Puzio, Magdalena Gessler, Karol Okrasa.

Dobrą wysoką jakość produktów, które otrzymują znak PDŻ zapewnia kolegium naukowe, eksperci działający przy ministerstwie rolnictwa, jednak to konsumenci kupując określone produkty decydują o tym, co jest dla nich ważne, znak PDŻ ułatwia im ten wybór.

Pełna lista produktów, które otrzymały wczoraj znak jakości Poznaj Dobrą Żywność.
pobierz plik (.pdf 52,20 kB)

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here