Tyle zapłacimy za ziemniaki i młode warzywa

Opóźnienie w sadzeniu ziemniaków, wynikające z przedłużającej się tegorocznej zimy widoczne jest w postaci mniejszej podaży na rynku w obecnym okresie, a także zdecydowanie wyższych cenach niż w roku poprzednim – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Podaż co prawda zwiększa się, dlatego ceny ziemniaków młodych ulegają spadkom. Niemniej, zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, w pierwszej dekadzie czerwca (06.06) były o około 4-krotnie wyższe niż przed rokiem, wynosząc 6,00-8,00 zł/kg. Zdecydowanie wyższe w relacji do analogicznego okresu w roku poprzednim są również ceny młodej kapusty.

 

\"Tyle

 

Jak wskazywał GUS, w bieżącym roku występowały problemy z rozsadą,  która w znacznej części nie została wysadzona w odpowiednim terminie. Może to być bezpośrednią przyczyną spadku podaży tego warzywa.

Czytaj także:
Lichy sposób na wyłudzenie dopłat obszarowych

Ziemniaki wywożone z Polski pod kontrolą
Czy produkcja ziemniaków się opłaca?

Ceny kapusty młodej w Broniszach na początku czerwca br. kształtowały się na poziomie 2,00-3,50 zł/szt. podczas gdy rok wcześniej było to 1,20-2,00 zł/szt. Relacje cenowe (r/r ) na pozostałych rynkach hurtowych wyglądały podobnie.

Marchew młoda, analizując ceny na podwarszawskim rynku, kosztowała 2,00-2,60 zł/pęczek, podczas gdy rok wcześniej 1,50- 2,00 zł/pęczek, buraki młode natomiast 2,00-400 zł/pęczek wobec 1,75-2,50 zł/pęczek przed rokiem.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics