Tysiące niezadowolonych rolników przyjedzie do Brukseli. Zapowiada się wielki protest

7 września odbędzie się posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Na ten dzień rolnicy z całej Europy zapowiadają protesty przed budynkiem Rady Unii Europejskiej.

 

\"\"
Tak unijni mleczarze protestowali 11 grudnia 2014 roku w Brukseli. Ponad 230 osób domagało się nowych instrumentów wsparcia dla rolników. Fot. EMB

Copa i Cogeca, jeden z organizatorów protestu, przewiduje, że w demonstracjach weźmie udział dwa tysiące gospodarzy. Będą się oni domagać działań Unii w związku z dramatyczną sytuacją w sektorach mleka, wołowiny, wieprzowiny, owoców i warzyw.

– Sytuacja na rynku wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców oraz wołowiny jest niezmiernie trudna, przede wszystkim ze względu na rosyjskie restrykcje nałożone na eksport, które z dnia na dzień ograniczyły dostęp do największego rynku zbytu. W wielu krajach ceny spadły poniżej kosztów produkcji, a dochody gospodarstw są niskie, przez co niektórzy musieli zarzucić działalność – czytamy w komunikacie europejskiej organizacji zrzeszającej rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca.

Protest zaplanowany został na 7 września, po konferencji Copa-Cogeca, mającej się odbyć o godzinie 10.00 w siedzibie organizacji (61 Rue de Treves, 1040 Bruksela, Belgia). Uczestnicy demonstracji mają się następnie udać przed budynek Rady Unii Europejskiej – Justus-Lipsius, 175, Rue de la Loi, B- 1048 Bruksela.

Mleko się rozlało
Tego samego dnia protestować będą również mleczarze. Europejska Rada Mleka zapowiada, że demonstracja rozpocznie się o godzinie 11.30. Weźmie w niej udział także Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Organizacja ta liczy na silną reprezentację polskich producentów mleka.

Celem akcji hodowców bydła mlecznego i producentów mleka jest zwrócenie uwagi ministrów rolnictwa i europejskich konsumentów na stale pogarszającą się sytuację na rynku mleka.

– Europejscy rolnicy chcą zmusić ministrów rolnictwa i Komisję Europejską do podjęcia działań, które doprowadzą do wzrostu cen mleka w skupie i poprawią opłacalność produkcji – czytamy w komunikacie PFHBiPM.

We Francji też wrze

Niskie ceny skupu zmusiły także francuskich rolników do protestu. W czwartek rano (3 września) wiele ciągników zjechało do Paryża na stołeczny Place de la Nation – donosi dziennik "Le Figaro".

Czytaj także:

Mleczarstwo w kryzysie – wywiad z Waldemarem Brosiem, Prezesem KZSM
Mleczarze zaprotestowali w Brukseli. "Zalali" Merkel, Hollande i Hogana

Tamtejsi farmerzy protestują przeciwko zbyt niskim cenom skupu produktów rolnych i domagają się pomocy ze strony francuskiego rządu i Unii. Ich zdaniem tanie, importowane produkty powodują, że nie są oni w stanie konkurować z rolnikami z Niemiec czy z krajów Europy Wschodniej.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. EMB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here