Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – czy warto?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które w dobie szalejącej inflacji, kryzysu energetycznego i dynamicznych podwyżek cen energii, jest szczególnie opłacalne. Dlatego warto zadbać o finansowe zabezpieczenie naszego mienia poprzez odpowiednie ubezpieczenie.  Uderzenie pioruna, porywisty wiatr, grad czy inne zdarzenie losowe mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń, których naprawa będzie nas drogo kosztować.  Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej i jaki jest koszt takiej polisy? O tym rozmawiamy z Katarzyną Gnieciak – specjalistką ds. Ubezpieczeń Rolnych Generali Agro.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – czy warto?

Marta Nowak-Woźnica: Pani Katarzyno, instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję taniej i ekologicznej energii elektrycznej nawet przez 30 lat. Prawdopodobieństwo uszkodzeń paneli przez tak długi okres jest raczej pewna i chyba wszyscy użytkownicy powinni z rozsądku skorzystać z ubezpieczenia. Jak to wygląda w Generali Agro. Czy klienci chętnie ubezpieczają fotowoltaikę?

Katarzyna Gnieciak: W marcu bieżącego roku moc elektrowni słonecznych przekroczyła 13 GB, gdzie w analogicznym okresie poprzedniego roku było to niecałe 10 GB, co świadczy o stałym zainteresowaniu ekologiczną energią. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii widzimy również po ilości zawartych ubezpieczeń na instalację OZE zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy większość klientów kończy montaż swoich instalacji, aby zdążyć jeszcze przed tym okresem letnim kiedy jest sezon największej produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych.

W związku z coraz większą liczbą sprzedanych polis mamy tym samym do czynienia z większą ilością szkód u naszych klientów, które stale analizujemy, aby w razie potrzeby rozwijać nasz produkt by spełniał oczekiwania i klientów i rynku.

A jakie szkody najczęściej zgłaszają użytkownicy fotowoltaiki?

W 2022 roku zdecydowana większość szkód naszych klientów była spowodowana przez huragany i silny wiatr – stanowiły one 65% wszystkich szkód klientów.  Głównie chodzi o zdarzenia, takie jak upadek drzew czy gałęzi ale w ekstremalnych przypadkach były to również szkody gdzie instalacja została w całości oderwana od dachu. W ekstremalnych przypadkach najczęściej mamy tam zastosowany montaż balastowy, czyli obciążeniowy gdzie nie ma możliwości przymocowania instalacji na stałe do dachu budynku tylko wykorzystujemy wtedy obciążenie w postaci na przykład bloczków betonowych. Następnie najwięcej szkód odnotowaliśmy z powodu przypięć i wywołanymi przez nie pożarami. Mamy tutaj również przykład szkody gdzie przepięcie wystąpiło w ładowarce pojazdów elektrycznych. Jak wiemy aut elektrycznych w Polsce jest coraz więcej, więc klienci również pytają naszych pośredników o możliwość ubezpieczenia razem z instalacją fotowoltaiczną właśnie ładowarki aut elektrycznych lub magazynu energii.  

Gdzie odnotowywanych jest więcej szkód w fotowoltaice. Na dachu czy na gruncie? I jak należy zabezpieczyć inwestycję aby uzyskać optymalny zwrot ubezpieczenia?

Więcej  szkód obserwujemy w instalacjach montowanych na dachach budynków i budowli niż w instalacjach montowanych na gruncie. Może to świadczyć o lepszym zabezpieczeniu instalacji gruntowych.  Tam najczęściej wymagane jest ogrodzenie i zamykane bramy przynajmniej na jeden zamek.  Pamiętajmy też, że gdy ubezpieczamy instalację na gruncie o dużo większej wartości np. w okolicy kilkuset tysięcy złotych, może być wtedy wymagane dodatkowe zabezpieczenie w postaci stałego dozoru lub na przykład monitoringu.

Jak zabezpieczyć się przed szkodami. Co ma w ofercie Generali Agro?

Przed szkodami klient może się zabezpieczyć wykupując polisę w Generali Agro.  Wtedy jest chroniony w przypadku podstawowych zdarzeń, takich jak: przepięcia, pożar, zalanie ale również może liczyć na ochronę w razie awarii instalacji, kradzieży, wandalizmu czy na przykład szkód wyrządzonych przez zwierzęta.

Nasi klienci to osoby fizyczne, rolnicy, ale także przedsiębiorcy, którym zależy na rozszerzeniu polisy o straty w produkcji energii.  Wtedy mogą skorzystać z ubezpieczenia straty w produkcji wyniku zdarzenia losowego, ale też gorszego usłonecznienia. Wtedy jesteśmy zabezpieczeni nie tylko na wypadek uszkodzenia czy utraty instalacji ale możemy również liczyć na rekompensatę za przerwy w działaniu instalacji w wyniku jej uszkodzenia lub właśnie w wyniku mniejszej ilości godzin słonecznych w ciągu roku. Takie ubezpieczenie pozwoli  klientom na zabezpieczenie swojego budżetu i zniwelowanie podwyższonych kosztów jakie musieliby ponieść za większy pobór energii z sieci.  Klient korzystający z naszej ochrony może liczyć również na pokrycie dodatkowych kosztów po szkodzie, czyli na przykład wywóz uszkodzonych elementów składowania, utylizacja paneli fotowoltaicznych czy też drobne prace remontowe, które były konieczne po uszkodzeniu właśnie instalacji na przykład na dachu. Dzięki takiej pełnej ochronie klient może być spokojny i nie narażać się na dodatkowe wydatki właśnie po uszkodzeniu instalacji, gdzie bardzo często to jest kosztowna inwestycja, również kredytowana. Warto mieć również na uwadze aby zabezpieczyć bank i wykupić taką polisę z cesją. Koszt rocznej polisy na instalację o wartości 15 000 zł to niecałe 100 zł, więc jest to mały wydatek w porównaniu do ewentualnych kosztów naprawy instalacji po szkodzie.

Klient zawierający u nas ubezpieczenie może również skorzystać z naszego programu lojalnościowego Agro Program – zawierając u nas ubezpieczenia zbieramy punkty, które możemy później wykorzystać jako zniżkę przy zawieraniu nowych polis. Dzięki temu klient korzysta z dodatkowych oszczędności.

YouTube player

Rozmawiała Marta Nowak-Woźnica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics